aprites ekonomika

Rīgas enerģētikas aģentūra (REA) 22. jūlijā plkst. 15.00 Ziepju ielas 11. nama pagalmā  rīkos informatīvu pasākumu par pirmo aprites ekonomikas principos balstīto būvniecības projektu Rīgā un Latvijā.

Iesaistot studentus, arhitektus, inženierus un energoefektivitātes speciālistus, REA šā gada aprīlī sāka priekšizpēti un sagatavošanās darbus piecu stāvu nama rekonstrukcijai Ziepju ielā. Pasākuma gaitā tiks sniegta informācija par priekšizpētes rezultātiem un kopīgā diskusijā plānots meklēt labākos risinājumus šīs ēkas pārbūvei pēc aprites ekonomikas principiem.

Pieteikšanās pasākumam līdz 20. jūlija plkst. 12.00, aizpildot reģistrācijas anketu: https://forms.gle/WanGxLH9ojuQy8Ay6

Vairāk informācijas par pasākumu pa tālruni 29125972 vai rakstot e-pastu uz ikalnina89@riga.lv (Ieva Kalniņa).

Aprites ekonomika paredz resursu atkārtotu izmantošanu, lai tie tiktu lietoti maksimāli ilgi, pirms kļūst par neizmantojamiem atkritumiem. Tādā veidā tiek pagarināts materiālu dzīves cikls, ļaujot samazināt dabas resursu ieguvi. Turklāt radīto atkritumu apjoms tiek samazināts līdz minimumam, tajā skaitā arī emisiju apjoms gaisā un ūdenī

Izvēlētais būvniecības objekts ir piecu stāvu nams Ziepju ielā 11, kas kopš 1970. gada kalpoja par dienesta viesnīcu trolejbusu parka darbiniekiem. Vēlāk ēka lietota kā dažādu sociālo grupu kopdzīvojamā māja. Kopš 2018. gada ēka ir neapdzīvota, tai atslēgtas komunikācijas, aiznagloti logi. Pēc pārbūves tajā būs ierīkoti pašvaldības īres dzīvokļi (t.sk., lielāki dzīvokļi daudzbērnu ģimenēm) un divi dienas aprūpes centri.

Projektā tiks iekļauti dažādi aprites ekonomikas risinājumi ar mērķi pārbaudīt, cik ērti vai sarežģīti ir tos īstenot un saprast, kur ir nepieciešamas normatīvā regulējuma izmaiņas un infrastruktūras vai pakalpojumu attīstība. Tāpat arī tiks nodrošināta sabiedrības iesaiste un atvērts dialogs ar būvniecības tirgus dalībniekiem. Pilotprojekta norise tiks analizēta, lai aprites ekonomikas risinājumus ieviestu kā rutīnu pašvaldības būvniecības darbos.

Ēkas Ziepju ielā 11 pārbūve pēc aprites ekonomikas principiem sākta URGE projekta gaitā sadarbībā ar SIA “Rīgas pilsētbūvnieks” un ir daļa no Integrēta rīcības plāna pārejai uz aprites ekonomiku pilsētbūvniecībā Rīgas pašvaldībā.

“Pāreja uz aprites ekonomiku pilsētbūvniecībā “URGE”” ir Eiropas Savienības starpreģionu sadarbības programmas URBACT III 2014.-2020. gadam projekts. Tā mērķis ir izstrādāt integrētu rīcības plānu pārejai uz aprites ekonomiku pilsētbūvniecībā Rīgas pilsētas pašvaldībā. Vairāk informācijas par projektu: https://urbact.eu/urge.