Lastādijas pagalmā norisināsies Darbnīcu dienas, kas iepazīstinās interesentus ar radošiem un praktiskiem risinājumiem, kā radīt mēbeles un vides objektus izmantojot otrreizējus materiālus. Free Riga Lastādijas apkaimes rezidenti un sociālais uzņēmums Zero Waste Brothers 19. un 20. maijā Turgeņeva ielā 15 aicina kopīgi domāt par pašradītu pilsētu, publisko telpu un savas darbības atstāto ekoloģisko pēdu.

Sestdien, 19. maijā no plkst. 11:00 visas dienas garumā būs iespēja darboties kopā ar Zero Waste Brothers. Atvērtajā darbnīcā, dodot otru dzīvi tādiem materiāliem kā paletes, demontēti dēļi, pagrabos un bēniņos atrastas lietas, ikvienam būs iespēja paša rokām ar meistaru palīdzību tikt pie soliņa, ko nolikt zem koka, kur vienmēr gribējies apsēsties, uztaisīt palešu grāmatplauktu, beidzot salabot savu virtuves ķeblīti ar šķībo kāju vai realizēt kādu citu sen kārotu ideju.

Svētdien, 20. maijā, arī no 11:00 aicinām pievienoties Lastādijas pagalma iekārtošanā, praktiski apgūstot brīvdabas skatuves būvniecību, par galveno materiālu izmantojot paletes. Ierīkotā teritorija būs publiski pieejama dažādiem pasākumiem, darbnīcām un koncertiem, bet pirmā skatuves iesildīšana notiks jau 1. jūnijā ar vairāku mūzikas grupu uzstāšanos.

Pasākumu rīko Lastādijas apkaimes rezidenti sadarbībā ar Zero Waste Brothers, kuri savos dizaina un funkcionālajos risinājumos izmanto otrreiz pārstrādātus materiālus un rūpējas par atbildīgu un ilgtspējīgu resursu un enerģijas lietojumu, un Repair cafe Rīga.

Darbnīcas tiek īstenotas ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas projektu konkursa atbalstu.

 

________________

Atverot sabiedrībai neapdzīvotās ēkas, Free Riga attīsta ideju par “paštaisītu pilsētu” – par iespēju cilvēkiem pašiem veidot savu pilsētvidi, un attīstīt uz sadarbību un dalīšanos balstītu kultūru.

 

Lastādija (die Lastadie) ir senais tuvējās Maskavas forštates nosaukums, kas jau kopš 14.gadsimta rakstos minēta kā pilsētas galvenā osta, aktīva, multikulturāla un plaukstoša tirdzniecības priekšpilsēta. Apkaime mūsdienās robežojas ar Centrāltirgu, Daugavu, Lāčplēša ielu un dzelzceļu. Biedrība Free Riga pirmo neizmantoto ēku sabiedriskiem un radošiem projektiem šajā apkaimē atvēra 2015.gada rudenī – Puškina ielā 11, bijušajā A/S “Rīgas Dzirnavnieks” administratīvajā ēkā (tagad – P11). 2016.gada rudenī Free Riga vienojās ar īpašnieku par vēl vienas neizmantotas ēkas atdzīvināšanu tajā pašā kvartālā un sāka veidot apkaimes projektiem veltīto rezidences telpu gandrīz 200 gadus vecā ebreju uzņēmēju un tirgotāju dzimtas mājā Turgeņeva ielā 17 (T17). 2016.gada rudenī rezidences dalībnieki sarīkoja pirmos Lastādijas apkaimes svētkus un izdeva “Tikšanās ar Lastādiju” stāstu karti, kas apkopo stāstus par šīs apkaimes vietām to cilvēku acīm, kas šeit dzīvo, strādā un pavada savu brīvo laiku. 2017.gada rudenī Free Riga gādībā nokļuva vēl 2 pamestas, taču vēsturiski vērtīgas koka ēkas Turgeņeva ielā 13 un 15, kurās Free Riga kopīgi ar nu jau vairāk kā 30 māksliniekiem, amatniekiem un radošiem kolektīviem rīko pasākumus, izzina apkaimes vēsturi, labiekārto publisko telpu un veido vidi radošai darbībai. Kopumā kvartāla radošā attīstībā iesaistījušies vairāk nekā 80 rezidenti, iniciatīvas un organizācijas, kas šeit ikdienā dzīvo un strādā.