LNSO_koncerti

Ēkas rekonstrukcijas darbu dēļ nākamā gada februārī Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) mākslinieki uz diviem gadiem pamet savas mājas – Lielo ģildi. Tādēļ klausītāji tiek aicināti uz septiņiem īpašiem LNSO koncertiem, kas līdz februāra beigām notiks vēl Lielajā ģildē.

14. janvārī plkst. 19.00  bnotiks koncerts “Sibēliusa Pirmā un Rahmaņinova Otrais”. Tajā LNSO meistarīgā diriģenta Tarmo Peltokoski vadībā klausītājus priecēs ar Riharda Vāgnera operas “Tannheizers” majestātisko uvertīru, Žana Sibēliusa Pirmo simfoniju un Sergeja Rahmaņinova Otro klavierkoncertu.

Diriģents Tarmo Peltokoski 21 gadu vecumā jau ir kļuvis par pasaulē zināmu uzlecošo zvaigzni. 2018. gadā fonds Pro Musica nosauca Peltokoski par gada jauno mūziķi. Vairāki ārvalstu mediji ir norādījuši, ka viņa vārds ierakstīts klasiskās mūzikas nākotnē. Savā pirmajā tikšanās reizē ar LNSO Tarmo iepriecinās ar Vāgnera operas “Tannheizers” vareno uvertīru un Sibēliusa elpu aizraujošo Pirmo simfoniju. Koncerta pirmajā daļā klausītāju sirdis iedegs populārais un pasakaini skaistais Rahmaņinova Otrais klavierkoncerts. Solists būs neviens cits kā Latvijas klausītāju iemīļotais, virtuozais un neatkārtojamais Londonā dzīvojošais krievu pianists Antons Ļahovskis.

16. janvārī plkst. 18.00 jaunākos klausītājus aizraus muzikāls uzvedums, kas priecēs ne tikai jauniešu ausis, bet arī pieaugušo skatītāju iztēli. LNSO mūziķi kopā ar teātra apvienību ESARTE iepazīstinās jauniešus ar Viljama Šekspīra slavenās lugas “Otello” notikumiem, izmantojot ikdienā pazīstamus objektus. Aktieri objektiem piešķirs citādu nozīmi, aicinot likt lietā iztēli un paskatīties citādi uz šķietami ierastiem priekšmetiem. “Otello” stāsts skatītājus ieraus dziļas mīlestības, intrigas un nāvējošas greizsirdības līkločos. Šī būs no 2021. gada 26. oktobra pārceltā izrāde. Izrādes režisors Elmārs Seņkovs, komponists Ernests Mediņš.

20. janvārī plkst. 19.00 LNSO aicina skatītājus ļauties eiropeiskām skaņām koncertā ”Portreti. Oskars Bokanovs un Tommāso Pratola”, kur satiksies divu LNSO instrumentu grupu koncertmeistari, kas vienojušies kameransambļos ar meistarīgiem pianistiem. Pirmajā daļā vērosim flautista Tommāso Pratolas satikšanos ar pianisti Agnesi Egliņu, savukārt otrajā daļā būs kontrabasista Oskara Bokanova un pianista Riharda Plešanova saspēle – mūziķi apburs skatītājus ar smalkajām franču, piesātinātajām itāļu un spēcīgajām čehu mūzikas intonācijām. Koncertā skatītāju ausis priecēs arī LNSO rezidējošā komponista Andra Dzenīša opusi.

10. februārī plkst. 19.00 koncertā “Četri kadri” LNSO mūziķi kopā ar koncerta idejas autori Elīnu Bērtiņu skatītājus apburs ar kontrastiem. Elīna koncertprogrammu raksturo šādi: četri kontrasti, četri pretstatuii, četras personības un četras valodas. Mūziķi sola skatītājus aizraut ar Berga mistiskumu, Britena filozofiskumu, Demengas svaigumu un Rotas itālisko šarmu.

 Lai jaunā gada sākums būtu romantikas piepildīts, LNSO 11. februārī plkst. 19.00 aicina skatītājus ļauties krievu romantiķa Pētera Čaikovska, franču impresionista Kloda Debisī, kā arī 20. gadsimta ungāru-amerikāņu komponista Mikloša Rožas melodijām koncertā “Čaikovskis, Debisī un Rubiķis”. Triju zinošu un inteliģentu skaņražu muzikālu sarunu īstenos LNSO un trīs pasaules mēroga atzinību guvuši izcili latviešu mūziķi – vijolniece Eva Bindere, čelliste Kristīne Blaumane un diriģents Ainārs Rubiķis.

 Kā pēdējais koncerts pirms rekonstrukcijas 17. februārī plkst. 19.00 Lielajā ģildē notiks jauniešiem un klasiskās mūzikas iesācējiem veltītā cikla ”Simfoniskais hits ar Goran Gora” pasākums “Grīga klavierkoncerts un “Norvēģu dejas””. Tajā klausītāji varēs ielūkoties mūzikas lapaspusē, kas cilvēkus visā pasaulē iepazīstināja ar Norvēģijas kultūras unikālajām vērtībām. Komponists Edvards Grīgs prasmes mūzikā apguva Vācijā, tomēr viņa dzīves galvenais uzdevums bija notīs ietērpt Norvēģijas dabu, neparastos mitoloģiskos tēlus vai vienkāršu sadzīvi. Kopā ar 19. gadsimtam raksturīgo romantisko izteiksmi tas īstenojies vēl nedzirdētā, krāsainā mūzikas valodā, neparastiem ritmiem un ģeniāliem skaņdarbiem, kas uz pasaules skatuvēm baudāmi vēl šodien.

Savukārt 30. decembrī LNSO skatītājus gadu mijā sveic ar Vecgada koncerta translāciju. Tas plkst. 19.00 tiešraidē būs bez maksas skatāms LNSO Youtube kanālā, TV4, kā arī dzirdams LR3 “Klasika” tiešraidē. Savukārt Jaungada naktī, 31. decembrī plkst. 23.15, koncertu iespējams baudīt ierakstā kanālā TV4.