Bērnu slimnīcas fonds

No 2022. gada 11. jūlija līdz 2022. gada 15. novembrim, pateicoties Rīgas pilsētas Apkaimju iedzīvotāju centram un Rīgas pašvaldības finansējumam, Bērnu slimnīcas fonds (BSF) realizē projektu “Vienādas iespējas visiem – Programmas “Viegliem soļiem” ieviešana Latvijā”. Projekta ietvaros tiks veiktas dažādas informatīvas aktivitātes, kā arī izdalīta Lielbritānijā radīta, Latvijas situācijai piemērota programma “Viegliem soļiem” (Simple steps), kura būs būtisks atbalsts vecākiem, kuri audzina bērnus ar autiskā spektra traucējumiem (AST).

Projekts paredz informēt un apmācīt to Latvijas sabiedrības daļu – ģimenes, kurās aug bērni ar autiskā spektra traucējumiem (AST) par adaptētu un Latvijas apstākļiem pielāgotu multifunkcionālu, digitāli izmantojamu un vienkārši lietojamu programmu “Simple steps” (“Viegliem soļiem”).

Programma ir paredzēta vecākiem, kuru bērniem ir diagnosticēts AST vai aizdomas par AST. Programma ir izveidota un aprobēta Lielbritānijā, uz zinātnē un pierādījumos balstītām metodēm, balstīta uz ABA terapijas metodēm, piemērota lietošanai vecākiem mājas apstākļos.

Pagājušajā gadā, pateicoties A/S “Latvijas valsts meži” finansētai Sociālās palīdzības programmai, ko administrē Fonds “Ziedot.lv”, Bērnu slimnīcas fonds varēja iegādāties programmas licenci un, piesaistot nozares speciālistus (sertificētu uzvedības analītiķi Ilonu Smirnovu), programmu adaptēt Latvijas situācijai. Bērnu slimnīcas fonds ikdienā sniedz atbalstu bērniem ar AST, apmaksājot ABA terapijas un logopēda nodarbības. Lai arī atbalsts tiek sniegts milzīgs (uz šo brīdi BSF sniedz atbalstu 226 bērniem), regulāri rindā pēc atbalsta gaida 40 bērni. Redzot to, ka BSF nespēj sniegt atbalstu visiem bērniem, kuriem tā ir tik svarīga, kā arī zinot par garajām rindām pie speciālistiem un konsultējoties ar nozares speciālistiem, nonācām pie risinājuma – pielāgot Latvijas situācijai pasaulē jau zināmo programmu “Viegliem soļiem” (Simple steps), lai varētu atbalstīt ģimenes laikā, kad tām nav pieejamas ABA terapijas nodarbības.

Programma ir ne tikai adaptēta, bet tai ir arī izveidota jauna sadaļa, kura tika veidota tepat Latvijā un saskaņota ar licences autoriem. Adaptētā programma Latvijas ģimenēm, kurās aug bērns ar AST vai bērnam ir aizdomas par AST, būs pieejama bez maksas.

Projekta ietvaros tiks informēta visa sabiedrība par šādas programmas pieejamību Latvijā un tās izmantošanas lietderību, tādējādi veicot arī sabiedrības izglītojošu funkciju un mazaizsargātas grupas (bērni ar AST) veiksmīgāku integrāciju sabiedrībā.

Projekta ietvaros tiek organizēti divi podkāsta ieraksti – pirmajā podkāstā Ilona Smirnova (sertificēta uzvedības analītiķe) stāstīs par pašu programmu, kāpēc tā ir palīdzoša un, kā darbs mājas apstākļos ar bērnu var palīdzēt bērna attīstībai. Otrajā podkāsta sērijā par savu pieredzi programmas lietošanā dalīsies kāda ģimene, kura būs kādu laiku jau strādājusi ar programmu. Tāpat ir paredzētas izglītojošas un informatīvas lekcijas, kā arī slēgta Facebook grupa, kurā visi programmas īpašnieki varēs uzdot neskaidros jautājumus, uz kuriem reizi nedēļā atbildēs sertificēts uzvedības analītiķis.

Informējam, ka programma būs pieejama vismaz 200 Rīgas iedzīvotāju ģimenēm (projekta ietvaros), bet kopumā ir paredzēts programmu izdalīt 700 Latvijas ģimenēm. Ja pieprasījums pēc programmas būs lielāks – pēc vienošanās ar licences autoriem to varēsim izdalīt vairāk ģimenēm.

*Projekts tiek līdzfinansēts Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.