Ukraiņu izstāde LU

LU Akadēmiskajā bibliotēkā no 2022. gada 14. jūlija līdz 11. augustam būs apskatāma ukraiņu mākslinieku izstāde, kurā būs apskatāmi Mariias Zenkovas, Svitlanas Kyslovas un Andriia Kyslova darbi.

 “Latvija ir valsts ar lielu sirdi, kurā viņi uzņem ukraiņu bēgļus kā savējos,” saka Mariia Zenkova. Mariia (dzimusi 1992. gadā) ir monumentālās mākslas māksliniece, mākslas kritiķe, pasniedzēja Kijevas Valsts Dekoratīvās un lietišķās mākslas un dizaina akadēmijā. Viņa galvenokārt strādā eļļas glezniecības un mākslinieciskās emaljas tehnikā, ir daudzu izstāžu un projektu dalībniece.

Marta vidū ierodoties no Kijevas uz Rīgu, Mariia lasīja lekciju kursu Latvijas Mākslas akadēmijā, bija Latvijas un Ukrainas mākslinieku izstādes “Karš un miers” kuratore. Rīgā viņa radījusi vairākas gleznas molberta glezniecības žanrā.

“Lielākā daļa manu gleznu Rīgā ir gleznotas ar ziedotām krāsām uz dāvinātiem audekliem, un ar savu darbu vēlos pateikties Latvijas iedzīvotājiem par atbalstu un sagādāt ukraiņiem nelielu prieku grūtos brīžos,” viņa saka. Auglīgi strādājot, Mariia prezentēja 25 savas gleznas Latvijas un Ukrainas mākslinieku izstādē “Karš un miers”, kas no 14. aprīļa līdz 31. maijam notika galerijā Bazar`t.

Viņa aktīvi piedalās labdarības mākslas projektos Ukrainas atbalstam: mākslas darbu izsolē Latvijas Mākslas akadēmijā un labdarības mozaīku maratonā “Atvērtā darbnīca” pēc ukraiņu tautas mākslinieka M.Primačenko darbu motīviem. Mariia Zenkova vada labdarības darbnīcas un lekcijas par Ukrainas mākslas vēsturi.

Lai piedalītos kārtējā izstādē “Ukrainas albums”, Mariia Zenkova uzaicināja savus vecākus – Svitlanu un Andriiu Kyslovus, kuri kopā ar Mariiu ieradās Rīgā.

Svitlana Kyslova (dzimusi 1967. gadā) – mākslas kritiķe, absolvējusi Kijevas Mākslas akadēmiju un aspirantūras studijas Ukrainas Nacionālās Zinātņu akadēmijas Mākslas vēstures institūtā. Pēdējos gandrīz divus gadu desmitus viņa strādā par Kijevas Kultūras departamenta Kultūras vērtību valsts ekspertīzes departamenta galveno speciālistu. Svetlana glezno savas gleznas ar akrila krāsām.

Andrii Kyslov (dz. 1971.) absolvējis tēlotājmākslas skolotāju Poltavas Pedagoģiskajā institūtā. Studējis litogrāfijas mākslu Polijā ar Polijas Kultūras ministrijas stipendiju. Piedalījies izstādēs, strādājis par ilustratoru presē, par žurnālistu (ir Ukrainas Nacionālās žurnālistu savienības biedrs). Izstādē “Ukraiņu albums” Andrejs iepazīstina ar linogriezumu sēriju, kas tapusi ar Latvijas Valsts kultūras fonda (Valsts kultūrkapitāla fonds) atbalstu.

Izstādes atklāšana notiks 14. jūlijā pulksten 16 LU Akadēmiskajā bibliotēkā (Rūpniecības ielā 10).