Purvciemā notiks pilsētvides domāšanas spēle

Purvciema iedzīvotāji, kuri dzīvo vai ikdienā pavada laiku tirdzniecības centra “Minska” apkārtnē, ir aicināti uz Pilsētvides domāšanas spēli 27. februārī pl. 18.00, Vaidavas ielā 12 . Tās laikā būs iespēja paskatīties uz šo pilsētas vietu ar citām acīm, sola pasākuma rīkotāji – Rīgas Apkaimju alianse. 

Purvciems pēc iedzīvotāju skaita varētu būt ceturtā lielākā pilsēta Latvijā! Taču kultūras un brīvā laika pavadīšana, rekreācijas iespējas tuvu dzīvesvietai, tai skaitā kvalitatīva publiskā ārtelpa, nav Purvciema vizītkarte. “Runājot par kvalitatīvu publisko ārtelpu,  Rīgas lielmēroga apkaimes ir apdalītas un vide šādos apkaimju centros ir lielākoties degradēta. Mēs vēlētos mainīt pilsētas un iedzīvotāju attieksmi un to, kā šīs vietas izskatās” stāsta Alija Turlaja, šī projekta vadītāja. 

Vieta, kas ir izvēlēta pilsētvides domāšanas spēlei ir viena no atpazīstamākajām Purvciemā. Tā ir tirdzniecības centra “Minska” apkārtne pie Dzelzavas, Nīcgales, Vējavas un Vaidavas ielām. Pašlaik šo pilsētas vietu raksturo liels laukums ar autostāvvietām. Apkārtnē atrodas daudzdzīvokļu māju apbūve, vairākas pirmsskolas izglītības iestādes un skolas, kā arī dažādi ikdienas pakalpojumu sniedzēji. 

Savukārt pati spēle notiks Vaidavas ielā 12, Kebab House telpās, no kurām arī paveras skats uz “Minskas” laukumu. Kāpēc spēle? Tas ir rīks, lai, pirmkārt, viens otram nepazīstami cilvēki, kas ikdienā dzīvo blakus viens otram, satiktos un būtu tēma, par ko uzsākt sarunu, – šajā gadījumā par konkrētu vietu apkaimē. Tā ir iespēja domāt par pilsētas vietu citādāk, abstrahējoties no tā, kāda tā ir šodien, un koncentrējoties uz tām sajūtām un vēlmēm, ko iedzīvotājs vēlas šeit pieredzēt. Lai tas notiktu, ir nepieciešama vieta un laiks sarunai. Šī spēle to nodrošina.

Viens no Rīgas Apkaimju alianses  mērķiem ir panākt aktīvāku iedzīvotāju iesaisti savu interešu un vēlmju pārstāvēšanā Rīgas pilsētā. Lai process notiktu jēgpilnāk, Rīgas iedzīvotāji ir apvienojušies un izveidojuši apkaimju biedrības. Tādas Rīgā ir vairāk kā divdesmit un tās pārsvarā ir izveidojušās apkaimēs, kurās ir raksturīga jaukta vai mazstāvu apbūve – tur, kur apkārtējās vides diktētie noteikumi ļauj labāk veidot saikni vienam ar otru.

Arī Purvciemā 2018. gadā tika nodibināta iedzīvotāju biedrība, taču iedzīvotāji iesaistās kūtri, no kā cieš organizācijas kapacitāte un rīcībspēja. Lielmēroga apkaimju fenomens ir tas, ka lielais iedzīvotāju blīvums ir iedzīvotājus attālinājis, nevis satuvinājis. Šī situācija nav labvēlīga kopienu veidošanai, jo trūkst piederības sajūtas. Valda vienaldzība par apkārt notiekošo un pilsētai trūkst iedzīvotāju atgriezeniskās saites. “Mēs labi redzam Marsa parka sakarā, ka iedzīvotāji var mobilizēties, ja ir kopienas pārstāvji, kuri aktualizē apkaimei svarīgu jautājumu. Mēs negribētu sagaidīt to brīdi, kad “Minskas” laukuma vietā taptu kaut kas, kas nav iedzīvotājiem pieņemams. Tāpēc ir vērts sākt par to padomāt un darīt jau tagad” paskaidro Māris Jansons, Rīgas Apkaimju alianses valdes priekšsēdētājs.

Pilsētvides domāšanas spēle Purvciemā notiek sadarbībā ar British Council Latvijā, projekta “Darbīgās kopienas” ietvaros. “Priecājāmies atbalstīt Rīgas Apkaimju alianses iniciatīvu aicināt lielākās Rīgas apkaimes iedzīvotājus uz sarunu, vēl jo vairāk tāpēc, ka pilsoniskā līdzdalība Latvijā vēl nav pašsaprotama un noteikti ir veicināma. Uzskatu, ka šādas neformālas tikšanās ir lielisks veids mudināt cilvēkus izteikties un paust savu viedokli, tādejādi apzinoties sevi kā daļu no apkaimes ar iespēju ietekmēt procesus tajā” atzīst British Council Latvijā vadītāja Zane Matesoviča.

Rīgas Apkaimju alianse ir nevalstiska bezpeļņas organizācija, kura dibināta ar mērķi līdzdarboties Rīgas pilsētas ilgtspējīgā attīstībā, dabas un kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanā un rīdzinieku dzīves vides kvalitātes uzlabošanā, kā arī labas pārvaldības principa īstenošanā Rīgas pilsētas pašvaldības un valsts iestāžu un iedzīvotāju attiecībās. Rīgas Apkaimju aliansi 2018. gada sākumā nodibināja desmit Rīgas apkaimju biedrības. Šobrīd aliansē ietilpst 17 biedrības: Asociācija Latgales priekšpilsētas attīstībai, Āgenskalna Apkaimes biedrība, biedrība “Berģinieki”, biedrība “Brasa”, biedrība “Kundziņsala”, Čiekurkalna attīstības biedrība, Mangaļsalas iedzīvotāju biedrība, Purvciema Apkaimes biedrība, Rīgas Centra attīstības biedrība, Rīgas Dārziņu iedzīvotāju biedrība, Sarkandaugavas attīstības biedrība, Teikas apkaimes biedrība, Vecmīlgrāvja attīstības biedrība, Mežciema attīstības biedrība, Biedrība Rītabuļļi, Mežaparka Attīstības biedrība, Anniņmuižas apkaimes un radošās iniciatīvas biedrība “Riga Annenhof” (Imanta/Zolitūde).

Projekts «Darbīgās kopienas» veicina pozitīvas pārmaiņas kopienās un to ilgtermiņa attīstību, radot iespēju kopienu pārstāvjiem iegūt jaunas zināšanas un prasmes, kā arī veidojot platformu, kur satikties, mācīties un kopīgi darboties, lai risinātu sabiedrībai aktuālus jautājumus.