Projekts “Izrotā savu dzīves telpu” 2022
Vai mēs ikdienā spējam iedomāties, kādu ceļu adījums vai audums ir veicis pirms nonācis pie mums, kādas ir mūsu pašu iespējas kaut ko radīt un izrotāt savu dzīves telpu, neierobežojot sevi ar veikalos pieejamo piedāvājumu?
Biedrības “Gaismas stars” apmeklētājiem un darbiniekiem, pateicoties Rīgas pilsētas Apkaimju iedzīvotāju centra līdzfinansētajam projektam, šogad ir iespēja iepazīt vilnas apstrādes procesu no pašiem pirmsākumiem līdz gatavam izstrādājumam, kā arī praktiski piedalīties auduma tapšanā un radīt savu meistardarbu, apgūstot aušanu gan stellēs, gan uz vienkārša koka rāmja.
Projekts paredz dienas aprūpes centrā ieviest jaunu radošo aktivitāti – aušanu. Projekta gaitā biedrībai ir iespēja iegādāties aušanai nepieciešamo aprīkojumu un materiālus, kā arī biedrības apmeklētājiem kopā ar darbiniekiem ir iespēja piedalīties dažādās meistarklasēs pieredzējušu meistaru vadībā, apgūt aušanas prasmes un doties pieredzes apmaiņas braucienā, lai tuvāk iepazītu un apgūtu aušanas daudzveidību. Īpašs notikums būs dalībnieku kopdarba radīšana par godu biedrības 25 gadu jubilejai, kā arī video materiāls par projekta aktivitātēm. Video materiāla veidošanā ir piesaistīts viens no biedrības apmeklētājiem, kura aizraušanās un sirdslieta ir filmēšana un video veidošana.
Šovasar esam intensīvi strādājuši un īstenojuši daļu paredzēto aktivitāšu, kas ir pirmais solis ceļā uz nopietnu aušanas apguvi. Ir iegādāts nepieciešamais aprīkojums un materiāli, pašu spēkiem pagatavoti koka aušanas rāmji.
Jūlijā projekta dalībnieki devās pārgājienā uz Krimuldas pļavām, kā arī apsekoja Grīziņkalna tuvāko apkārtni, lai savāktu dabas materiālus vilnas krāsošanai. 20. jūlijā norisinājās pirmā praktiskā dzijas krāsošanas meistarklase kopā ar meistaru Māri Maniņu, kurš sniedza ne tikai praktisku ieskatu dzijas krāsošanā, bet arī iepazīstināja ar auduma tapšanas un materiālu krāsošanas vēsturi.
26. jūlijā projekta dalībnieki piedalījās pieredzes apmaiņas braucienā uz Ziemeļvidzemi. Brauciena ietvaros tika apmeklēts vilnas pārstrādes uzņēmums “Limbažu tīne”. Apmeklējuma laikā projekta dalībnieki tika iepazīstināti ar vilnas sagatavošanas un pārstrādes procesu, tekstilizstrādājumu ražošanu. Limbažos tika apmeklēta arī TLMS “Dzilna”. Tā ir viena no spēcīgākajām audēju kopām Latvijā, kas regulāri veido izstādes, meistarklases un ir izdevusi grāmatu “Daba krāso, Dzilna auž”. Studijas meistares laipni izrādīja studijā tapušos darbus, kā arī piedāvāja iespēju piedalīties steļļu iekārtošanā. Tālāk dalībnieku ceļš veda uz Staiceli, kur gida pavadībā tika apmeklēts Staiceles lībiešu muzejs “Pivālind”, kas pārstāv lībiešu kultūras mantojumu. Projekta dalībnieki ciemojās arī Staiceles tautas lietišķās mākslas studijā, kas ir plaši pazīstama ar dažādu dabas materiālu aušanu. Studijā tiek austas sedziņas no niedrēm, augu paklāji u.c. Brauciens noslēdzās mini zoo “Mežini”, kura saimnieki iepazīstināja ar trušu dzijas ieguves un pārstrādes procesu no truša cirpšanas līdz vērpšanai, kā arī pēc izvēles projekta dalībnieki varēja iesaistīties arī praktiski.
Šobrīd darbs turpinās un septembra sākumā jau esam savākuši zeltslotiņas nākošajai dzijas krāsošanas meistarklasei, kā arī pavisam drīz sāksim darbu pie stellēm meistares Ingrīdas Sūnas vadībā. Iecerēts, ka biedrības darbinieki apgūs arī modernās aušanas pamatus.
Projektu līdzfinansē Rīgas pilsētas Apkaimju iedzīvotāju centrs Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.
Informāciju sagatavoja Kristīne Zinkeviča.