No 1. maija Rīgā darbu sāks Apkaimju iedzīvotāju centrs
Lai nodrošinātu vienotas kvalitātes un iedzīvotāju vajadzībās balstītus pakalpojumus visā Rīgas teritorijā un efektīvu pilsētas apkaimju attīstību, no šī gada 1.maija darbu sāks jaunizveidotais Rīgas pilsētas Apkaimju iedzīvotāju centrs.
Apkaimju iedzīvotāju centrs izveidots, veicot Rīgas domes Apmeklētāju pieņemšanas centra reorganizāciju, lai spēcinātu sadarbību ar apkaimju iedzīvotājiem un nevalstiskajām organizācijām, kā arī attīstītu iedzīvotāju iniciatīvu koordinēšanas virzienu Rīgas pašvaldībā.
No 1. maija Rīgā darbu sāks pieci Apkaimju iedzīvotāju centra punkti. Trīs no tiem darbosies jau esošajās pašvaldības klientu apkalpošanas vietās: centrā – Brīvības ielā 49/53, Āgenskalnā – E.Smiļģa ielā 46 un Maskavas forštatē – Daugavpils ielā 31. Papildus izveidoti divi klientu punkti Teikā – Ieriķu ielā 43a un Bolderājā – Gobas ielā 6a. Savukārt no 1. maija iedzīvotāju pieņemšana Kungu ielā 7/9 un Dzirciema ielā 28 vairs nenotiks, tā vietā iedzīvotāji aicināti vērsties sev tuvākajā Apkaimju iedzīvotāju centra punktā.
Apkaimju iedzīvotāju centra punktos darbosies projektu vadītāji apkaimju attīstības jautājumos (apkaimju koordinatori), kuri nodrošinās tiešu saikni starp iedzīvotājiem un pašvaldību. Iedzīvotāji savas iniciatīvas varēs realizēt tiešā sadarbībā ar koordinatoru, neapmeklējot citas pašvaldības iestādes. Piemēram, ja biedrība savā apkaimē vēlēsies izvietot soliņu, tad vairs nevajadzēs doties uz virkni departamentu un kapitālsabiedrību, lai to saskaņotu. Par iniciatīvas virzību rūpēsies koordinators.
Apkaimju koordinatoru galvenie uzdevumi būs proaktīva iedzīvotāju vajadzību izzināšana un informēšana par līdzdalības iespējām savas apkaimes attīstīšanā, komunikācijas veicināšana starp iedzīvotājiem, pašvaldību un dažādām pašvaldības struktūrvienībām iniciatīvu virzībā un iedzīvināšanā, kvalitatīvas atgriezeniskās saites nodrošināšana, nepieciešamā atbalsta sniegšana apkaimju biedrībām un iedzīvotāju interešu grupām to darbībā, kā arī virzība uz kopienas saliedēšanu.
Apkaimju iedzīvotāju centra punktos, tāpat kā līdz šim, darbosies klientu apkalpošanas nodaļas, turpinot sniegt pakalpojumus, kurus līdz šim varēja saņemt Rīgas domes Apmeklētāju pieņemšanas centrā, kā arī palīdzot iedzīvotājiem dokumentu iesniegšanā, e-pakalpojumu lietošanā un dažādu pašvaldības speciālistu attālināto konsultāciju nodrošināšanā.
Klientu apkalpošanas jomu ir paredzēts attīstīt, arvien papildinot pakalpojumu klāstu, kā arī nodrošinot “vienas pieturas aģentūras” principa ievērošanu pakalpojumu sniegšanā, cita starpā pārņemot no izpilddirekcijām un koncentrējot viena pakalpojumu sniedzēja pārziņā atļauju izsniegšanu ielu tirdzniecībai un mazdārziņu nomas līgumu parakstīšanu nomniekiem.
Pakalpojumu saņemšana kļūs saprotamāka, ātrāka un vienkāršāka. Piemēram, līdz šim, lai pieteiktu atļauju ielu tirdzniecībai pašvaldības iekārtotajās vietās, bija jādodas uz attiecīgo izpilddirekciju, tagad atļauju pašvaldības iekārtotajās vietās varēs pieteikt un saņemt jebkurā klientu centrā. Tāpat iepriekš, lai saskaņotu jaunas ielu tirdzniecības vietas iekārtošanu un pieteiktu atļaujas saņemšanu, bija nepieciešams vērsties vairākās iestādēs, tagad pastāvīgā ielu tirdzniecība ir pārdēvēta par reģistrēto tirdzniecību un, ierosinot jaunas ielu tirdzniecības ierīkošanu, vienlaicīgi iespējams gan saskaņot jauno vietu, gan arī saņemt tirdzniecības atļauju.
Tostarp kā jauns pakalpojums iedzīvotāju ērtībai Apkaimju iedzīvotāju centrā tiks organizētas “virtuālās konsultācijas” – iedzīvotājiem pēc iepriekšēja pieraksta būs nodrošināta iespēja saņemt konsultāciju no nozaru departamenta speciālistiem par sev interesējošiem jautājumiem. Sākotnēji plānots pilotprojektā nodrošināt konsultācijas ar Mājokļu un vides departamenta speciālistiem par departamenta sniegtajiem pakalpojumiem un departamenta kompetencē esošajiem jautājumiem, nākotnē pakāpeniski papildinot pieejamo speciālistu konsultāciju klāstu. Virtuālās konsultācijas tiks nodrošinātas visās centra teritoriālajās atrašanās vietās.
30. aprīlī savu darbību beigs pašvaldības izpilddirekcijas, kuru funkcijas tiek nodotas citām pašvaldības institūcijām, nodrošinot to, ka konkrētas pašvaldības funkcijas nebūs sadalītas pa vairākām pašvaldības institūcijām, bet koncentrētas vienā.
Teritorijas labiekārtošanas pārvalde savā atbildībā pārņems publiskajā lietošanā esošo neapbūvēto pašvaldībai piederošo un piekrītošo teritoriju, tajā skaitā iekšpagalmu un piebraucamo ceļu labiekārtošanu, remontu un sakopšanu, kā arī saskaņos darbu veikšanu iekšpagalmos. Tāpat pārvalde nodrošinās pašvaldības pārziņā esošo aktīvās atpūtas zonu (rotaļu, vingrošanas un sporta laukumu) sakopšanu, uzturēšanu un labiekārtošanu un uzturēs publisko ūdeņu krastmalas pašvaldībai piekrītošajos vai piederošajos zemesgabalos, kas ietilpst izpilddirekciju kompetencē. Pārvalde arī slēgs vienošanās par sadarbību nekustamajam īpašumam piegulošās teritorijas kopšanā.
Īpašuma departaments būs atbildīgs par garāžu un mazdārziņu nomas līgumu slēgšanu, Mājokļu un vides departaments – par peldvietu, Bābelīša, Gaiļezera, Velnezera, Dambjapurva ezera, Bolderājas karjera, Ķengaraga promenādes (izņemot veloceliņu), Juglas promenādes, Lucavsalas un AB dambja uzturēšanu, savukārt Satiksmes departaments – par Ķengaraga promenādes veloceliņa uzturēšanu.