Rīgas atbildīgie dienesti gatavojas ielu uzturēšanai ziemā

Trešdien, 16. novembrī, Rīgas domes atbildīgās amatpersonas informēja par pašvaldības gatavību ziemas sezonai.

Šoziem lielākās pārmaiņas gaidāmas ietvju uzturēšanā, jo Rīgā uzsāk pakāpenisku pāreju uz to centralizētu kopšanu. Centralizētu ietvju tīrīšanu šoziem veiks Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsargjoslas teritorijā. Tuvāko trīs gadu laikā centralizētu ietvju tīrīšanu plānots ieviest visā pilsētas teritorijā.

Šajā ziemā pašvaldība sāks pakāpenisku pāreju uz ietvju centralizētu kopšanu, tādējādi mazinot iedzīvotājiem uzlikto slogu piegulošo teritoriju uzturēšanā. Gaidāmajā ziemas sezonā pašvaldība mehanizēti veiks visām ielām piegulošo ietvju kopšanas darbus Rīgas vēsturiskā centra (RVC) un tā aizsargjoslas teritorijā. Pavasarī šajā zonā mehanizēti tiks veikta arī uz ietvēm izkaisīto smilšu savākšana. Minētā teritorija kā pirmā izvēlēta, jo pilsētas centrā atrodas liels skaits dažādu iestāžu, kā arī valsts un pašvaldības pakalpojumu sniegšanas vietas.

“Ietvju centralizētai kopšana šajā gadā esam ieplānojuši 150 tūkstošus eiro, taču viss ir atkarīgs no sniega daudzuma, tādēļ minētā suma var mainīties uz vienu vai otru pusi. Daļu ietvju tīrīs Rīgas domes Teritorijas labiekārtošanas pārvalde, kurai šo darbu veikšanai pieejamas deviņas tehnikas vienības. Pārējās vēsturiskā centra un tā aizsargjoslas ietves tīrīs ārpakalpojuma sniedzējs ar 16 mehanizētām tehnikas iekārtām,” norāda Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange.

Paredzēts, ka 2023./2024. gada ziemā papildus RVC un tā aizsargjoslas ietvēm notiks 1. un 2. kategorijas ielām piegulošo ietvju centralizēta kopšana. Savukārt 2024./2025. gada ziemā pašvaldības ielām piegulošajā teritorijā esošās ietves tiks centralizēti tīrītas visā pilsētā.

Šajā ziemas sezonā ārpus RVC un tā aizsargjoslas iedzīvotājiem jānodrošina īpašumiem piegulošo ietvju kopšana tāpat kā līdz šim. Arī šogad iedzīvotāji var bez maksas saņemt 50 kg smilts kaisāmā materiāla. Teritorijas labiekārtošanas pārvalde šobrīd ir nodrošinājusies ar 1200 tonnām kaisāmā materiāla. Rudens lapu savākšanas punktos pašvaldība jau izsniegusi 560 maisus (14 tonnas) ar smiltīm.

No šīs ziemas, dienās, kad gaidāms sasalstošs lietus, ietvju kaisīšanai izņēmuma kārtā drīkst izmantot tehnisko sāli. Kā ziņots, turpmāk ietvju kaisīšanai var izmantot ne tikai magmatisko iežu sīkšķembiņas, bet arī Latvijas izcelsmes iežus, piemēram, drupinātu dolomītu vai granti.

Ielu braucamo daļu tīrīšanu arī šogad nodrošinās pilnsabiedrības “Daugavas labā krasta uzturētājs” un “Daugavas kreisā krasta uzturētājs”, kurās apvienojušies vairāki uzņēmumi, tostarp SIA “Roadeks”, SIA “Rīgas Tilti”, SIA “Pilsētas Eko Serviss” un AS “Ceļu Pārvalde.”

Uzturētāji Rīgas ielas tīra prioritārā secībā, sākot ar maģistrālajām ielām un ielām, kurās kursē sabiedriskais transports, tiltiem un pārvadiem, kā arī nodrošina veloinfrastruktūras tīrīšanu. Pēc tam tiek tīrītas mazākas nozīmes jeb apkaimju ielas. Mācoties no iepriekšējo gadu nepilnībām, arī šogad uzmanība tiks pievērsta sniega tīrīšanai pie gājēju pārejām un ielu krustojumiem.

Rīgas domes Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītājs Jānis Vaivods teica:  “Šoziem gaidāmās izmaiņas ietvju uzturēšanā, pilsētai ir nozīmīgs un izaicinājumiem pilns solis. Pārmaiņām būs jāpielāgojas arī Satiksmes departamenta nolīgtajiem ielu uzturētajiem. Esam gatavi ciešai un veiksmīgai atbildīgo dienestu sadarbību”.

Šonedēļ uzturētāji ir sākuši ziemas dežūras, kā arī no rītdienas, 17. novembra, uz Dienvidu tilta atļautais braukšanas ātrums tiks samazināts uz 50km/h. Braukšanas ātruma samazināšana uz Dienvidu tilta ir ikgadējs pasākums, kura mērķis ir uz tilta estakādēm paaugstinot satiksmes drošību ziemas sezonā.

Atbildes uz dažādiem jautājumiem par Rīgas ielu uzturēšanas darbiem ziemas sezonā iespējams atrast tīmekļvietnē https://www.riga.lv/lv/ziema.

Par nenotīrītām ietvēm ziemas sezonā iedzīvotāji varēs ziņot Rīgas pilsētas Apkaimju iedzīvotāju centram pa tālruni 80000800, rakstot e-pastu uz aic@riga.lv vai aizpildot pieteikumu riga.lv.

Savukārt par neattīrītām ielu brauktuvēm – zvanot Satiksmes vadības centram pa tālruni 80003600 vai rakstot rdsvc@riga.lv, kā arī aizpildot pieteikumu riga.lv.