Rīgas skolās sāk uzstādīt dzeramā ūdens stacijas

Trešdien, 23. novembrī, Rīgas Sarkandaugavas pamatskolā pašvaldības uzņēmums “Rīgas ūdens” atklāja vienu no desmit ūdens stacijām, kas šogad tiks uzstādītas galvaspilsētas skolās.

Dzeramā ūdens krānu uzstādīšanas pilotprojekts ir daļa no informatīvajiem pasākumiem, kuros iedzīvotājiem skaidros, ka Rīgas ūdensvada jeb krāna ūdens lietošanai ir drošs un atbilst augstākajiem Eiropas standartiem. “Rīgas ūdens” ražošanas process notiek nepārtraukti, un tikpat nepārtrauktā režīmā ik dienu darbojas dzeramā ūdens kvalitātes kontrole.

Piedaloties pasākumā, Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis atzina: “Mēs kā valsts varam lepoties, ka mums ir neierobežoti dzeramā ūdens krājumi. Rīgas sapnis ir šādā veidā – ar dzeramā ūdens stacijām – ūdeni publiskajās vietās nodrošināt iespējami daudz. Varētu teikt, ka tās ir mūsu pamattiesības. Turklāt dati rāda, ka Latvijā cilvēki ūdeni dzer par maz, arī bērniem ūdens ir jādzer daudz un katru dienu, tādēļ prieks spert soli tuvāk mērķa piepildīšanai – ūdens staciju uzstādīšanai visās Rīgas skolās. Šo projektu izglītības iestādēs noteikti turpināsim!”

Dzeramā ūdens staciju uzstādīšanu SIA “Rīgas ūdens” realizē sadarbībā ar Rīgas domes Īpašuma departamentu un Izglītības, kultūras un sporta departamentu. Tā saucamās ūdens stacijas tiks uzstādītas arī Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā, Rīgas sākumskolā “Valodiņa”, Rīgas Valsts vācu ģimnāzijā, J. G. Herdera Rīgas Grīziņkalna vidusskolā,  Rīgas Valsts klasiskās ģimnāzijas sākumskolā, Rīgas Franču liceja sākumskolā, Rīgas Angļu ģimnāzijā, Friča Brīvzemnieka pamatskolā un Rīgas Čiekurkalna pamatskolā.

“Ar ūdens staciju uzstādīšanu Rīgas skolās ļoti ceram veicināt to, ka gan skolēni, gan skolotāji tiešāk un ērtāk saņems kvalitatīvu ūdeni un veidosies paradums regulāri padzerties un izmantot krāna ūdeni, kurš ir tīrs, drošs un veselīgs, jo satur daudz cilvēkam noderīgu minerālvielu. Ikdienā pat neievērojam tik ierastu lietu kā ūdeni, jo tas vienmēr ir blakus, vienmēr pieejams. Tas ir tik saprotami, kā gaiss. Tīrs un dzidrs ūdens ir veselības, dzīvības, sakoptības un dzīves kvalitātes simbols. Novērtēsim to, kas tas ir droši un ērti pieejams,” aicina SIA “Rīgas ūdens” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Krūmiņš.

Sarkandaugavas pamatskolas direktors Guntars Jirgensons no M. Staķa un K. Krūmiņa saņēma arī 320 ūdens pudeles, lai skolas bērni varētu ieviest šo būtisko paradumu – dzert krāna ūdeni: “Paldies SIA “Rīgas ūdens” un Rīgas domei, ka mums dota iespēja būt vieniem no pirmajiem, kur brīvkrāni pieejami. Atgādināsim bērniem par ūdens lomu veselībai un arī mācīšanās procesā. Ūdens kvalitāti skolā pārbaudām regulāri un varam lepoties, ka tas tiešām ir gards.”

Dzeramais ūdens ir būtiska labsajūtas sastāvdaļa, tādēļ šī gada vasarā Rīgas pašvaldība galvaspilsētas parkos uzstādīja sešus dzeramā ūdens krānus, no kuriem rīdzinieki un pilsētas viesi var veldzēties ar tīru dzeramo ūdeni. Turklāt šādi krāni palīdz samazināt atkritumu un plastmasas iepakojumu daudzumu, jo ļauj izmantot daudzkārt izmantojamas pudeles.

SIA “Rīgas ūdens” sabiedrības informēšanas pasākumi “MISIJA: Mans ūdens” aicina aizdomāties, cik daudz un kādu ūdeni ikdienā patērējam, kā to lietojam un kādus ieguvumus tas sniedz veselībai. Nākamo pasākumu mērķis ir arī veicināt sabiedrības izpratni par ūdenssaimniecības nozari un par ilgtspējīgu ūdens resursa izmantošanu.

Nākamā aktivitāte būs tiešraides diskusija Rīgas ūdenstilpņu tīrību, ūdens resursu ilgtspējīgu izmantošanu, ūdens lietošanas paradumiem, uzsverot arī katra cilvēka iesaisti vides saudzēšanā un dabas resursu saglabāšanā.