“Apeirons” apsekos un vērtēs vides pieejamību Rīgas teritorijā

,

Projekta “Uz pieejamu nākotni!” ietvaros invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons”  veicinās izpratni par vides pieejamību Latvijā un cilvēku ar invaliditāti integrāciju sabiedrībā. Otrdien, 16. augustā, notiks pirmās apmācības par vides pieejamību, lai brīvprātīgie kopā ar “Apeirons” komandu no augusta līdz oktobrim apsekotu pieejamās vietas Rīgā un publicētu tās mapeirons.eu vietnē.

Noteikti ikviens ikdienā ir pamanījis, ka ērtāk ir izmantot pandusus jeb uzbrauktuves, nevis kāpnes, lai apmeklētu kādu iestādi vai veikalu. Ir liela sabiedrības daļa, kura nevar izvēlēties un kurai vienīgais variants ir izmantot uzbrauktuves, lai iekļūtu kādā ēkā. Tāpat vēl ir daudz citu aspektu, kurus vērts ņemt vērā, lai atvieglotu cilvēku ar invaliditāti ikdienu un pilnvērtīgu iesaisti sabiedrībā. Nedrīkst aizmirst arī vecākus ar bērniem un seniorus, kuriem vides pieejamība ir tikpat svarīga.

Pēc Labklājības ministrijas pēdējā veiktā pētījuma Latvijā no sabiedriskajām telpām ir pieejami tikai 7 % ēku, kas nozīmē, ka 93 % vietu cilvēkiem ar kustību traucējumiem, vecākiem ar bērnu ratiņiem un senioriem nav pieejamas. Šī sabiedrības daļa nevar iekļūt ēdināšanas vietās, nokļūt kultūras pasākumos, apmeklēt izglītības iestādes. Projekts “Uz pieejamu nākotni” un vietne mapeirons.eu ir ļoti svarīgs solis, lai atvieglotu cilvēku ar invaliditāti, jauno vecāku un senioru ikdienu, jo projekta noslēgumā vietnē mapeirons.eu tiks apkopotas pieejamās vietas Rīgā, kurās var ērti un patstāvīgi iekļūt ikviens,” uzsver Invalīdu un viņu draugu biedrības “Apeirons” valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis.

Projekta “Uz pieejamu nākotni!” mērķis ir veicināt cilvēku ar invaliditāti integrāciju, piedāvājot sistematizētu un pārbaudītu informāciju par pieejamas vides objektiem Rīgā un tās apkaimēs. Visas kultūras, ēdināšanas, atpūtas un tūrisma vietas Rīgas teritorijā būs publicētas vietnē mapeirons.eu, lai cilvēki ar kustību traucējumiem, seniori, jaunie vecāki varētu uzzināt par vides pieejamību un viegli saplānotu savu ikdienu vai atpūtu. Šobrīd tīmekļa vietnē  mapeirons.eu jau apkopotas pieejamās vietas citviet Latvijā, Somijā un Igaunijā. Projekta noslēgumā “Apeirons” prezentēs secinājumus par vides pieejamību Rīgā, par izplatītākajām kļūdām vides pieejamības nodrošināšanā un iespējamiem risinājumiem no lietotāju viedokļa.

Ikviens interesents aicināts līdz 15. augustam pieteikties uz bezmaksas apmācībām, kuras notiks 16. augustā no plkst. 10.00 līdz 15.00 “Apeirons” telpās, kurās vides pieejamības eksperts Jurģis Briedis iepazīstinās ne tikai ar teoriju, kas ir vides pieejamība un kā to novērtēt, bet arī dosies uz tuvējiem objektiem, lai praktiski ar konkrētiem kritērijiem novērtētu vides pieejamību. Ja apmeklētā vieta atbilst vides prasībām, tad “Apeirona” brīvprātīgie vietai piešķirs uzlīmi, kas apliecina, ka tā ir pieejama visiem.

Pieteikties apmācībām šeit: https://www.apeirons.lv/apeirons-mekle-brivpratigos-projektam-uz-pieejamu-nakotni/

Vides pieejamība ir viens no ANO konvencijas “Par personu ar inavliditāti tiesībām” pamatiem, tāpat Latvijā Būvniecības likumā vides pieejamība ir viens no principiem, ja tiek celtas jaunas būves, vai pārbūvētas jau esošās. Diemžēl šīm prasībām tiek atrasti dažādi apkārtceļi, vai tās vienkārši tiek ignorētas, tāpēc cilvēkam ar invaliditāti ikdienā, pārvietojoties pa pilsētu, tiek atņemta iespēja iekļūt publiski pieejamās ēkās,” stāsta Invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” vides pieejamības eksperts Jurģis Briedis.

Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons” ir nevalstiskā organizācija ar vairāk kā 25 gadu pieredzi cilvēku ar invaliditāti integrācijas jautājumos, kas rūpējas arī par pieejamas vides apzināšanu Latvijā. Viņi ir apkopojuši pieejamas vietas un noderīgu informāciju mapeirons.eu un http://www.videspieejamiba.lv/ vietnēs. Ikdienā sniedz konsultācijas, auditu un monitoringu par vides pieejamību un sadarbojas ar citām organizācijām kā biedrību “Babyroom”, lai aktualizētu šo tēmu sabiedrībā.

Projekts “Uz pieejamu nākotni!” tiek līdzfinansēts Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.