Baltijas un Ziemeļīrijas eksperti dalās pieredzē par sabiedrības saliedētības politiku

No 16. līdz 20. septembrim politikas veidotāji un sabiedrības saliedētības eksperti no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas piedalījās pieredzes apmaiņas vizītē Belfāstā, Ziemeļīrijā.

Vizītes mērķis bija dalīties labajā praksē par metodēm sabiedrības saliedētības un pilsoniskās līdzdalības veicināšanai, kā arī stiprināt Baltijas valstu un Apvienotās Karalistes sadarbību. Vizītē Rīgas valstspilsētas pašvaldību pārstāvēja Rīgas apkaimju iedzīvotāju centra Apkaimju attīstības un sabiedrības integrācijas pārvaldes vadītāja Ilona Stalidzāne.

Vizītes laikā Baltijas valstu eksperti tikās ar Ziemeļīrijas valdības, Belfāstas pilsētas domes pārstāvjiem, pētniekiem un pilsoniskajiem aktīvistiem. Tikšanās ar lēmumu pieņēmējiem un padziļinātas diskusijas sniedza dalībniekiem no Baltijas valstīm vērtīgu ieskatu sabiedrības saliedētības veicināšanas stratēģijās, kas pierādījušas savu lietderību Apvienotajā Karalistē. Savukārt Ziemeļīrijas ekspertiem tā bija iespēja mācīties no Baltijas valstu pieredzes kopienu stiprināšanā.

Vizītes programma atklāja Ziemeļīrijas unikālo pieredzi konfliktu risināšanā, miera veidošanā un saliedētības jomā, atjaunojot attiecības starp politiski, nacionāli un reliģiski atšķirīgām kopienām pēc Lielās Piektdienas vienošanās parakstīšanas 1998. gadā.

Padziļinātu ieskatu valdības stratēģijā miera veidošanas un saliedētības jomā sniedza Ziemeļīrijas izpildvaras direktors kopienu attiecību jomā Kriss Gārdners (Chris Gardner), savukārt par Belfāstā īstenoto iniciatīvu panākumiem stāstīja pilsētas domes kopienu attiecību vadītājs Deivids Robinsons (David Robinson). Belfāstas Karalienes universitātes profesore Ketija Heivarda (Katy Hayward) izgaismoja izaicinājumus un veiksmes stāstus, kas saistīti ar Lielās Piektdienas vienošanos un tās ietekmi uz sabiedrību. Savukārt rakstnieks un žurnālists Braiens Rovans (Brian Rowan) diskusijā ar dalībniekiem atklāja savu pieredzi, 1990. gados atspoguļojot notikumus Belfāstā un miera veidošanas procesu kā raidorganizācijas BBC korespondents. Dalībnieki arī viesojās British Council Ziemeļīrijas pārstāvniecībā, kur tās vadītājs Džonatans Stjuarts (Jonathan Stewart) atklāja organizācijas lomu, veicinot sadarbību un savstarpējo izpratni reģionā caur mākslas un izglītības programmām.

Apmeklējot vietējās organizācijas, eksperti redzēja, kā saliedētības politika Belfāstā tiek iedzīvināta praksē. Īpaša uzmanība tika pievērsta pilsētas apkaimēm, kurās iedzīvotāji ir pakļauti sociālās atstumtības riskam un kuras vēsturiski pieredzējušas pastiprinātu spriedzi starp vietējām kopienām. Delegāti uzzināja vairāk par programmu “Urban villages”, kuras ietvaros tiek labiekārtotas sabiedriskās vietas un kopienu centri, kā arī atbalstīti nevalstisko organizāciju un aktīvo iedzīvotāju projekti, veicinot kopienu sadarbību. Eksperti iepazina iniciatīvas jauniešu iesaistei, to skaitā organizācijas “RCity” līderības programmas un Monkstaunas boksa kluba sporta aktivitātes sociāli mazaizsargātiem jauniešiem, kas palīdz mazināt noziedzības un bezdarba līmeni pilsētas apkaimēs. Savukārt viesošanās Limvadi izglītības centrā izcēla skolu sadarbības nozīmi sabiedrības sašķeltības mazināšanā.

“Iepazīstoties ar Ziemeļīrijas pieredzi un paveikto, ir skaidrs, ka jebkurai problēmai, lai arī cik sarežģītai, ir iespējams meklēt un atrast risinājumus. Tas nenotiek ātri, taču tas ir nepieciešams .”

atzīst Rīgas apkaimju iedzīvotāju centra Apkaimju attīstības uin sabiedrības integrācijas pārvaldes vadītāja Ilona Stalidzāne

“Starptautiska sadarbība un zināšanu apmaiņa ir dzinulis pozitīvām pārmaiņām, tāpēc esmu pārliecināta, ka vizītes laikā gūtās atziņas palīdzēs stiprināt iekļaujošu un saliedētu sabiedrību gan Baltijā, gan Apvienotajā Karalistē,”

stāsta British Council pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Matesoviča

Latvijas delegācijā vizītē piedalījās Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas, Kultūras ministrijas, Valsts kancelejas, Rīgas valstspilsētas pašvaldības un Sabiedrības integrācijas fonda pārstāvji.

British Council ir Apvienotās Karalistes starptautiska organizācija, kas veicina kultūras sakarus un izglītības iespējas vairāk nekā 100 valstīs visā pasaulē. Organizācija jau devīto gadu Baltijā īsteno programmu “People to People Cultural Engagement”, atbalstot saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības nostiprināšanos.