Iespēja pieteikties bezmaksas kultūras pieejamības darbnīcu ciklam “Kultivē iekļaušanu”

Attēls no Kjāras Bersani (Chiara Bersani) meistarklases Rīgā. Foto: Andrejs Strokins

Biedrība “Latvijas Jaunā teātra institūts” aicina kultūras institūcijas un neatkarīgos mākslas profesionāļus pieteikties intensīvam bezmaksas kultūras pieejamības darbnīcu ciklam ar mērķi radīt jaunu kultūras piedāvājumu.

Lai gan pēdējo gadu laikā pieejamas kultūras piedāvājums sabiedrībai ar nelielu regularitāti pieaug, kopējā situācija joprojām ir kritiska. Vai cilvēks ratiņkrēslā var aiziet uz koncertu, kuru vēlas? Vai cilvēki ar dzirdes traucējumiem brīvi var apmeklēt jebkuru teātra izrādi? Un ko neredzīgs cilvēks var darīt mākslas muzejā? Cilvēki ik dienu saskaras ar nopietniem šķēršļiem – liftu, titru neesamība, informācijas trūkums; tie ir tikai daži šķēršļi, kas traucē apmeklēt un baudīt kultūras notikumus pilnvērtīgi. Bet bieži vien ar ļoti vienkāršām metodēm iespējams veicināt ikvienam pieejamu kultūras piedāvājumu. Tieši šis ir projekta “Kultivē iekļaušanu” mērķis.

Aicinām kultūras institūcijas un neatkarīgos mākslas profesionāļus pieteikties darbnīcu ciklam, kurā būs iespēja uzzināt par pieejamības un iekļaušanas jaunumiem un iegūt praktiskas prasmes, lai uzlabotu sava kultūras piedāvājuma pieejamību plašākai sabiedrībai, domājot par cilvēkiem ar redzes, dzirdes, kustību un garīga rakstura traucējumiem. Projekta noslēgumā radītie vai uzlabotie kultūras produkti publiski tiks prezentēti Starptautiskā Jaunā teātra festivāla “Homo Novus” laikā.

Arī biedrības “Latvijas Jaunā teātra institūts” (LJTI) projektu vadītāja un producente Ieva Briede, kas jau vairākus gadus padara pieejamus kultūras notikumus festivālā “Homo Novus”, novērojusi un piebilst: “Arī jau esošais “pieejamais” kultūras piedāvājums galu galā mēdz būt pavisam nepieejams, jo tā īstenošanā nav padomāts par niansēm ārpus norises vietas, izpalicis ekspertu viedoklis un vērtējums, vai pietrūcis finansiālais atbalsts, kapacitāte. Pieejamības procesa uzsākšanu var īstenot gluži vienkāršā veidā – papētot un iedvesmojoties no citu institūciju paveiktā vai lūdzot padomu kopienu pārstāvjiem. Bieži vien no izmaiņām/uzlabojumiem attur bažas, ka pieejamības nodrošināšana ir dārga un derīga tikai tad, ja izdarīts viss nepieciešamais. Bet jāsāk atbilstoši iespējām, galvenais nepārtraukt.”

🟩 Plašāka informācija par paredzētajām aktivitātēm un to laikiem atrodama mājas lapā 

🟩 Pieteikšanās līdz 11. aprīlim. Vietu skaits ierobežots. No katras organizācijas var pieteikties 1-2 cilvēki. Pieteikšanās veidlapa – ŠEIT  

Mācības organizē biedrība “Latvijas Jaunā teātra institūts”, kas jau vairākus gadus mērķtiecīgi strādā pie Starptautiskā jaunā teātra festivāla “Homo Novus” pieejamības uzlabošanas. “Homo Novus” veido pasākumus, kas pieejami cilvēkiem ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem. Pagājušajā gadā “Homo Novus” apmeklēja ievērojams skaits cilvēku no šīm kopienām. Vēlamies dalīties plašāk ar savu pieredzi, kā veicināt kultūras un mākslas pasākumu pieejamību un apmeklētāju dažādību.

Projekts tiek līdzfinansēts Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.