Rīga un Kijiva vienojas par sadarbību informācijas un digitalizācijas jomā

Rīgas domes priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis un vicemēre Linda Ozola šonedēļ darba vizītē apmeklēja Ukrainas galvaspilsētu Kijivu, kur pārrunāja abu pašvaldību iespējas sniegt savstarpēju palīdzību un vienojās par tālāko sadarbību informācijas un komunikāciju tehnoloģiju ieviešanas un digitalizācijas jomā.

Tiekoties ar Kijivas mēru Vitāliju Kļičko, V. Ķirsis uzsvēra, ka Latvija un Rīga turpinās sniegt visu iespējamo atbalstu Ukrainai.

“Pirmkārt, ko varam darīt, ir atbalstīt Ukrainu politiskajā arēnā un valdības līmenī – gādāt, runāt, atbalstīt, lai Ukrainu uzņemtu Eiropas Savienībā, lai nekavētos un paplašinātos šai valstij sniegtā palīdzība. Mums vajag turpināt runāt un atgādināt par Krievijas patieso seju. Šādos brīžos, kad notiek nelaime, vislabāk izgaismojas, kas ir mūsu draugi un sabiedrotie. Pašvaldības līmenī turpināsim Ukrainas civiliedzīvotājiem palīdzēt iejusties Rīgā un radīt drošības sajūtu, kā arī atvieglosim Ukrainas iedzīvotāju ikdienu ar tādu tehnisko nodrošinājumu kā autobusi, traktortehnika un citos veidos. Esam ļoti pateicīgi, ka tik sarežģītos un izaicinošos apstākļos Kijiva arī atrod iespējas, kā palīdzēt Rīgai – ar savām zināšanām un pieredzi digitālajās un civilās aizsardzības jomās,”

norādīja Rīgas domes priekšsēdētājs.

“Latvija un Rīga bija vieni no pirmajiem Eiropā, kuri sniedza palīdzīgu roku no kara bēgošajiem ukraiņiem. Šis atbalsts mums ir ļoti svarīgs, iedrošinot arī citus paust atbalstu Ukrainai. Turklāt tas, ka mūsu draugi viesojas Kijivā, ir īpaši nozīmīgi – tā dod katram ukrainim pārliecību un iedrošinājumu, ka šajā cīņā mēs neesam vieni. Neskatoties uz izaicinājumiem, mēs lepojamies ar savu pilsētu – vēlamies par to runāt, rādīt un dalīties pieredzē,”

atzina V. Kļičko.

“Deviņdesmitajos gados Latvija saņēma apjomīgu Ziemeļvalstu atbalstu Eiropas integrācijas procesā. Tagad, jau teju 20 gadus esot Eiropas Savienības dalībvalstij, mums ir gan iespēja, gan morāls pienākums atbalstīt Ukrainu viņu Eiropas integrācijas procesā. Un šī mūsu pieredze viņiem ir neatsverama. Vienlaikus mēs pretī no ukraiņiem, lai cik grūtā situācijā viņi neatrastos, saņemam atbalstu tajā, kā strauji un efektīvi attīstīt civilo aizsardzību un drošības kultūru savā sabiedrībā,”

akcentēja L.Ozola.

Vizītes laikā Rīgas domes vadība arī tikās ar Ukrainas – Latvijas parlamentārās sadraudzības grupas pārstāvjiem, kur dalījās ar ieteikumiem un pieredzi civilās aizsardzības, apziņošanas un mobilizēšanas jomā, pārrunāja labākos sadarbības modeļus krīzes situācijās, brīvprātīgo piesaistē, mācību trauksmju organizēšanā, sieviešu iesaistē militārajā jomā, sadarbībā starp pašvaldībām un citos jautājumos.

Tāpat sarunu laikā tikšanās dalībnieki ieskicēja potenciālās Ukrainas vajadzības nākotnē, kur varētu noderēt Rīgas palīdzība. Ukrainas pārstāvji atzīmēja, ka būtu ļoti pateicīgi par jebkādu atbalstu bērniem, piemēram, organizējot bērnu nometnes, tādējādi radot iespējas sajusties “normāli” un cilvēcīgi. Tāpat būtu nepieciešams turpināt rehabilitāciju karavīriem un Latvijas militāro mācību infrastruktūras izmantošanu ukraiņu jauniešiem.

Lai iepazītos ar Kijivas pieredzi pilsētas savienošanā vienā pārredzemā digitālā ekosistēmā, Rīgas domes vadība apmeklēja Kyiv Digital komandu viņu IT komandcentrā. Abu galvaspilsētu mēri arī parakstīja memorandu par sadarbību informācijas un komunikāciju tehnoloģiju ieviešanas un digitalizācijas jomā. Memorandā abas puses apliecināja Eiropas vērtības – demokrātiju, brīvību un tiesiskumu, kā arī vēlmi sadarboties ilgtspējīgas pilsētvides attīstības un citās savstarpēja izdevīguma un labklājības jomās. Tāpat memorands paredz stiprināt sadarbību un pieredzes apmaiņu arī civilās aizsardzības jautājumos ilgtspējīgai attīstībai, lai atbalstītu abu valstu labklājību un attīstību.

Rīgas pašvaldības pārstāvji arī saņēma atzinīgus vārdus no kijiviešiem par dāvinātajiem uzņēmuma “Rīgas satiksme” autobusiem, kas kalpojot labi un ar citiem numuriem, bet joprojām mums ierastajās krāsās katru dienu kursē pilsētas ielās.

Jau vēstīts, ka kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā Rīga Kijivai ir uzdāvinājusi 31 sabiedriskā transporta autobusu, kas bija piepildīti ar 150 tonnām rīdzinieku ziedotās humānās palīdzības, Mikolajivas pilsētai ir ziedojusi 200 000 eiro, lai pilsētā atjaunotu dzeramā ūdens apgādi, ziedojusi 200 000 eiro 115 ģeneratoru un 100 siltuma pūtēju nosūtīšanai uz Ukrainu.

Arī citas Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrības aktīvi iesaistās atbalsta sniegšanā Ukrainai. SIA “Rīgas ūdens”, SIA “Rīgas Dzemdību nams” un SIA “Rīgas meži” kopā ziedojušas 30 000 eiro Ukrainas atbalstam, SIA “Rīgas 1. slimnīca” ziedojusi medicīnas preces 10 000 eiro apmērā, AS “RĪGAS SILTUMS” uzdāvinājis Ukrainai astoņus ģeneratorus ar kopējo vērtību 11 230 eiro. Papildus autobusiem, SIA “Rīgas ūdens”, SIA “Rīgas meži” un SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” Ukrainai ziedojušas kopā 24 transportlīdzekļus. Rīgas dzemdību namā kopš kara sākuma līdz 7. decembrim pasaulē nākuši 148 ukraiņu bērniņi. SIA “Rīgas veselības centrs” ziedojis Svitlovodskas slimnīcai Ukrainā rentgena iekārtu. Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrībās strādā ap 70 Ukrainas civiliedzīvotāju, tāpat vairāki desmiti nodarbināti Rīgas pašvaldības iestādēs.