Skatāma tekstilmākslinieka Egila Rozenberga personālizstāde “Transfigurācija 2”

Mežaparka Lielās estrādes Ekspozīciju zālē skatāma izcilā latviešu gobelēnista Egila Rozenberga personālizstāde “Transfigurācija 2”, godinot mākslinieku 75. dzīves jubilejā.

Egila Rozenberga lielformāta šķiedras mākslas objekti veltīti atklāsmei, cik interesentā, mainīgā un dinamiskā laikā mēs dzīvojam. Gobelēnos ieaustas magnetofona un video lentes, kas, laikam ritot, no mūsdienu tehnoloģijām pārvērtušās par sen aizmirstām un “garīgi” novecojušām. Mākslinieks ar saviem darbiem pārliecinoši apliecina, ka tās var lieliski izmantot mākslas darbu radīšanā. Katram laikmetam piemīt savas zīmes un simboli, un mākslinieks mēģina atrast mūsu laikam raksturīgo, kas slēpjas mikroshēmu “slepenajā dzīvē”. Egila Rozenberga gobelēni pārliecinoši pierāda, ka senajai audumu mākslai, nemitīgi mainot ārējo formu un materiālus, kā arī pievēršoties aktuālām idejām, ir iespējama radoši izvērsta nākotne.

E. Rozenbergs

Kad Egils Rozenbergs 1966. gadā beidza Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolu, viņš nonāca dilemmas priekšā, jo nesaistīja Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā valdošais konservatīvisma gars. Tāpēc iekšējās intuīcijas vadīts, viņš izlēma par labu gobelēnu mākslai, jo pievilka novatoriskā studiju programma, un lēmums izrādījās liktenīgs. Mākslinieka radošie meklējumi izceļas ar vīrišķīgi stabilu domāšanu, ar tādiem izteiksmes veida pamatprincipiem, kas saistās ar atturīgu formu nosacītību, racionālu vispārinājumu un zīmējuma lakonismu. Izveidojas vēlme sižetu pakļaut vizuālajai izteiksmībai, domājot par dekoratīvās tekstilmākslas sūtību iekļauties interjerā. Būtiska kļūst izpildījuma maniere, kurā gludā gobelēna virsma kontrastē ar sumaka tehnikas reljefo pinuma faktūru. Rozenberga gobelēnos ieausti dažādi „stāsti” – ritmikas dejas kustības, etnogrāfiski ornamenti, jūras viļņu plūduma raksti, tālu zemju vērojumi, laikmetīgās tehnoloģijas iespaidi. Tajos atklājas mērķtiecīgi pārdomāts radošais ceļš no klasiskā gobelēna līdz telpiski apjomīgiem objektiem, apliecinot daudzveidīgu stilistiskā rokraksta, aušanas tehniku, dažādu šķiedru un materiālu maiņu.

2014. gadā Egils Rozenbergs saņem uzaicinājumu piedalīties Francijas Republikas Kultūras un komunikācijas ministrijas nacionālo manufaktūru rīkotajā gobelēnu projektu konkursā, kā rezultātā Nacionālais mēbeļu fonds un Nacionālā paklāju un gobelēnu manufaktūra nopērk divas skices “Refleksijas – pārdomas I” un “Refleksijas – pārdomas II”, pēc kurām Francijā top divi lielformāta gobelēni. „Zvaigžņu stundu” ne tikai Egils Rozenbergs, bet arī visa latviešu māksla piedzīvo 2018. gada 6. aprīlī, kad kopā ar mākslas darba audējām un goda viesiem tiek pārgriezti auduma velki, svinīgi atzīmējot gobelēna pabeigšanu.

🔹Izstāde apskatāma līdz 1. oktobrim BEZ MAKSAS Mežaparka Lielās estrādes Ekspozīciju zālē (Rīgā, Ostas prospektā 11) katru dienu no plkst. 9:00 līdz 20:00.

Izstādi piedāvā biedrība VIA ARS.