Vieglās Valodas aģentūra uzsāk projektu par finanšu pratības uzlabošanu mazāk aizsargātajām sabiedrības grupām
Kā liecina četru lielāko Latvijas banku dati, šī gada vienā mēnesī (janvārī) novērsti krāpšanas gadījumi 646 283 eiro apmērā, tomēr klienti paši apstiprinājuši maksājumus un zaudējuši 636 158 eiro. Visbiežāk cilvēki cieš no investīciju krāpšanas un telefonkrāpšanas. Vidēja un vecāka gadagājuma cilvēki visbiežāk saskaras ar telefonkrāpniecību, savukārt sievietes, īpaši vidējā un vecākā gadagājuma pārstāves, visbiežāk kļūst par iepazīšanās un loteriju krāpšanas upurēm. Šī statistika uzskatāmi parāda, ka finanšu krāpniecība īpaši apdraud mazāk aizsargātas sociālās grupas, tāpēc būtiski stiprināt to finanšu pratību, veidojot pielāgotas izglītojošas kampaņas un informācijas materiālus.
Lai stiprinātu neaizsargātāko sabiedrības grupu – senioru ar uztveres traucējumiem, cilvēku ar intelektuālās attīstības traucējumiem un psihosociāliem traucējumiem spēju saprast un pārvaldīt finanšu jautājumus, Vieglās Valodas aģentūra martā uzsākusi sociāli nozīmīgu projektu “Finanšu pratība cilvēkiem ar uztveres traucējumiem”.
Kā liecina Latvijas Bankas un Valsts policijas publiski pieejamā statistika, cilvēki ar zemu finanšu izglītības līmeni biežāk pakļaujas impulsīviem vai emocionāliem lēmumiem, izvēlas apšaubāmus finanšu piedāvājumus un izlieto savus ierobežotos līdzekļus nepārdomāti, cerot uz ātru risinājumu. Lai sniegtu atbalstu šīm sabiedrības grupām, projekta laikā tiks izstrādāta finanšu pratības rokasgrāmata vieglajā valodā, kurā būs apkopota praktiska un viegli uztverama informācija par budžeta plānošanu, drošu naudas glabāšanu, krāpšanas riskiem un ikdienas finanšu jautājumiem.
Būtiska projekta daļa ir sociālo darbinieku iesaiste – tieši viņi ikdienā visciešāk strādā ar projekta mērķa grupām un vislabāk pārzina klientu vajadzības. Sociālo darbinieku darba grupas palīdzēs identificēt aktuālākās tēmas, kā arī testēs materiālu kopā ar mērķauditoriju, lai nodrošinātu tā saprotamību un lietderību praksē. Papildus tiks organizēts seminārs vismaz 35 sociālajiem darbiniekiem, sniedzot metodiskus ieteikumus darbam ar rokasgrāmatu.
“Šis projekts iesaista tos, kuru vajadzības bieži paliek nepamanītas – cilvēkus, kuriem ikdienā nepieciešama vienkārša un saprotama informācija, lai pieņemtu drošus finanšu lēmumus,” uzsver Vieglās Valodas aģentūras vadītāja Irīna Meļņika. “Mums jau ir izveidojusies laba sadarbība ar Latvijas Banku dažādu saprotamu materiālu izstrādē par naudas drošību, pensijām un finanšu krāpniecību, un šis projekts ir nākamais solis.”
Projekts ilgst līdz šī gada oktobra beigām, un tā noslēgumā izstrādātā e-grāmata būs pieejama bez maksas Rīgas sociālajām iestādēm, NVO un jebkuram citam interesentam, piemēram, pedagogiem, kam tā arī varētu būt noderīga darbam.
Projekta norisei varēs sekot līdzi mājas lapā www.vieglavaloda.lv un Vieglās Valodas aģentūras Facebook lapā.
Projekts tiek līdzfinansēts Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.
Papildu informācija:
Vieglās Valodas aģentūra
E-pasts: info@vieglavaloda.lv
Tālrunis: 29480648
www.vieglavaloda.lv