Nepalikt malā, bet reaģēt! – atskats projektā “Stipri atbalstām”
Biedrība “Sadarbības platforma” 2022. gada martā uzsāka projektu “Stipri atbalstam”, kura mērķis bija stiprināt Latvijas iedzīvotājus pilsoniski aktīvai rīcībai saistībā ar Ukrainā notiekošo karadarbību un tās izraisītajām sekām Ukrainā un Latvijā.
Galvenās projekta aktivitātes bija veltītas brīvprātīgo iesaistei, apmācībām un psihoemocionālajai palīdzībai atbalsta sniedzējiem – biedrības biedriem un brīvprātīgajiem. Paredzēti bija arī pasākumi, kuros piedalās brīvprātīgie, sniedzot atbalstu Ukrainas situācijā cietušajiem un iesaistoties pilsoniski nozīmīgas aktivitātēs, kā arī veicinot dezinformācijas novēršanu un mazināšanu.
“Vērojot pēdējo mēnešu situāciju Ukrainā, nespējam palikt vienaldzīgi malā stāvot un domājām, kā, esot Latvijā, varam palīdzēt. Vēlamies sniegt savu artavu un ar dažādu atbalsta pasākumu palīdzību mudināt gan biedrības biedrus, gan plašāku sabiedrību darboties kā brīvprātīgajiem un sniegt šobrīd tik ļoti nepieciešamo palīdzību Ukrainas iedzīvotājiem. Mēs apmācīsim brīvprātīgos, lai tie varētu kvalitatīvi darboties un sniegt atbalstu Ukrainas situācijā cietušajiem, aicināsim būt pilsoniski aktīviem un iesaistīties dažādās aktivitātēs, kā arī pievērsīsim uzmanību cīņai pret dezinformāciju – meklēsim atbildes, kā izprast atšķirību starp uzticamām ziņām un maldinošu informāciju.”
Tā projektam sākoties stāstīja projekta vadītāja Lauma Celma
Projektu noslēdzot, biedrība secina, ka mērķis ir sasniegts pilnībā – brīvprātīgie iesaistījās un aktīvi darbojās visu projekta laiku, pat vairāk cilvēki kā bija plānots.
Būtiski uzsvērt, ka sākotnēji bija grūti projekta mērķa grupas pārstāvjiem izskaidrot, ka šoreiz nodarbības ir paredzētas nevis citiem, bet viņiem pašiem, ka tas ir atbalsts pašiem darītājiem. Jo nekad iepriekš šāda situācija nebija bijusi. Visi nodarbību apmeklētāji izteica milzīgu pateicību vadītājiem, biedrībai un AIF par šo doto iespēju. Un atzina, ka šāds atbalsts patiesībā ir ārkārtīgi būtisks un vajadzīgs. Jo tas dod lielāku spēku pašiem darboties. Un ir arī kā skola tam, kā labāk palīdzēt citiem. Līdz ar to izdevās ne tikai atbalstīt brīvprātīgos, bet arī iedot viņiem instrumentus darbā ar cilvēkiem no kara zonas.
“Ilgtermiņā būs ieguvums visiem, kuri piedalījās projektā apmācībās. Kā paši atzina, viņi guva ne tikai paši sev atspēriena punktu turpināt darboties, atrast spēkus sevī, prast sev bezspēcības un depresijas brīdī palīdzēt. Bet bija arī laba skola, kā viņi var izmantot kādus no paņēmieniem palīdzot citiem, labāk saprotot kā runāt ar cilvēkiem traģiskās dzīves situācijās. Tas ir liels ieguvums ilgtermiņā.”
Tā projektam noslēdzoties – Lauma Celma
Projekta īstenošanas laikā brīvprātīgajā darbā iesaistījās un aktīvi darbojās 13 cilvēki, kuri nekad agrāk nebija bijuši brīvprātīgie. Taču īslaicīgi, kā brīvprātīgie iesaistījās daudz lielāks cilvēku skaits un vairāki iesaistījās kā konsultanti atbraukušajiem, palīdzēja uzrunāt video materiālu filmēšanai. Video veidošanas process daudziem lika ļoti tieši un nepārprotami saprast notiekošā nozīmīgumu. Tā mudinot aktīvāk interesēties par notiekošo, iziet no sava informacijas neesamības burbuļa.
Projekta laikā tika arī uzņemti video – Ukrainas iedzīvotāju stāsti. Uzņemtie video ir neatsverama vērtība gan kā šobrīd notiekošā atspoguļojums, gan nākotnē kā patiesu vēstures faktu saglabāšana.
Nozīmīgs projekta rezultāts ir arī visas nepieciešamās informācijas apkopošana vienuviet – ukraiņiem, kuri ierodas Latvijā – tika izveidota publiska grupa platformā Facebook, kurā tiek apkopota un regulāri papildināta informācija ukraiņu valodā par palīdzības saņemšanas iespējām Latvijas pašvaldībās, kā arī – atbildīgo iestāžu kontaktinformācija un lielāko Latvijas pilsētu ģeogrāfiskās koordinātas.
Nepalikt malā, bet reaģēt, saskaņā ar savu izpratni, iespējām un vērtībām – tāds bija šī projekta vadmotīvs.
Biedrības “Sadarbības platforma” projekts “Stipri atbalstam” tika finansēts EEZ un Norvēģijas grantu programmas “Aktīvo iedzīvotāju fonds” ietvaros.