RĪGAS MEŽI iepazīstinās ar plānoto Ziepniekkalna meža kopšanu

Lai iepazīstinātu sabiedrību ar plānoto Ziepniekkalna meža kopšanu, SIA “Rīgas meži” otrdien, 9.janvārī aicina iedzīvotājus un interesentus uz tikšanos. Tās laikā tiks sniegta informācija par paredzētajiem meža kopšanas darbiem, to mērķiem, kā arī tiks sniegti skaidrojumi un atbildes uz jautājumiem.

🟩 PAR PASĀKUMU

Laiks: otrdiena, 9.janvāris, plkst. 14.00 (apm. 1 stundu).
Vieta: pie Ziepniekkalna meža: https://ej.uz/xcwu (pie meža, Rītausmas ielā).
Dalībnieki: “Rīgas mežu” un Rīgas domes struktūrvienību pārstāvji.
● Publicitātes nolūkos pasākuma laikā paredzēts fotografēt un/vai filmēt.

Tāpat komentārus un argumentētus priekšlikums par plānotajiem darbiem paredzēts uzklausīt līdz piektdienai, 19.janvārim (ieskaitot). Visērtāk sniegt priekšlikumus un nākotnē sekot līdzi aktualitātēm par Ziepniekkalna mežu – “Rīgas mežu” sociālās saziņas vietnē Facebook (https://www.facebook.com/RigasMezi), mirkļbirka #ZiepniekkalnaMežaKopšana.

🟩 PAR ZIEPNIEKKALNA MEŽA KOPŠANU:

Darbu mērķis: palīdzēt augt un attīstīties meža galvenajam kokam – priedei; saglabāt bioloģisko daudzveidību; dažādot meža ainavu, t.sk. saglabāt neskartas vietas, kur patverties meža dzīvniekiem; īpaši izcelt vizuāli patīkamas reljefa formas.

Lai arī “Rīgas meži” Ziepniekkalna mežā izvieto novērošanas kameras un teritoriju uzrauga ikdienā, šis arī ir viens no nelegālo atkritumu izmetēju “iecienītajiem” mežiem. Tāpat meža kopšanas nepieciešamību apliecina 2023.gada rudenī pētījumu centra SKDS veiktās aptaujas rezultāti par Rīgas un Pierīgas mežiem. Piemēram, saistībā ar Ziepniekkalna mežu tajā norādīts: “Mežs aizaudzis, ceļi dubļainu, ceļa malās atkritumu kalni”.

Darbu plānotā platība: apm. 75 ha (teritorija starp Ozolciema gatvi un Ķekavas novada robežu, kā arī starp Rītausmas ielu un dārzkopības kooperatīvu “Celtnieks”).

Darbi notiks tikai teritorijās, kas iekļautas apstiprinātajā SIA “Rīgas meži” Meža apsaimniekošanas plānā “Rīgas pašvaldības meži Rīgas pilsētas teritorijā, 2018. – 2026.gads”.

Paredzētais laiks: 2024.gada februāris – aprīlis.

Plānojot darbus Ziepniekkalna mežā, izdalītas četras pamata zonas:

  • Pilsētas zaļās zonas mežs (zaļā krāsa): darbu mērķis ir mežā saglabāt neskartas zonas, kur nenotiks kopšanas darbi un cilvēka iejaukšanās.
  • Rekreācijas teritorija (lašu krāsa): atrodas meža daļā, kur ir visplašākais taku tīkls un lielākā iedzīvotāju koncentrācija. Te darbu mērķis ir padarīt šīs aktīvāk apmeklētās meža daļas gaišākas, tīkamākas, pārredzamākas un drošākas apmeklētājiem. Tāpat te tiks veidoti atvērumi (līdz 0,2 ha), lai radītu apstākļus jaunu priedīšu augšanai.
  • Ainaviski vērtīga teritorija (dzeltenā krāsa): te darbu mērķis ir palīdzēt augt meža galvenajam kokam – priedei, t.sk. 100 gadīgām un vecākām; īpaši izcelt ainaviski skaistas meža daļas. Šeit plānots izcirst priežu mežam traucējušus un neraksturīgus pameža krūmus un kokus, kā arī veidot atvērumus (līdz 0,2 ha), lai radītu apstākļus jaunu priedīšu augšanai.
  • Īpaši ainaviska vieta (rozā krāsa): darbu mērķis ir akcentēt meža reljefa dažādību un īpatnības, piemēram, paugurus, ieplakas, ainaviski skaistas lazdas un atsevišķas pameža krūmu grupas. Daļā šīs teritorijas netiks veiktas nekādas darbības.

 

Par SIA “Rīgas meži”

SIA “Rīgas meži” ir 2008.gadā dibināts pašvaldības uzņēmums. Tas rūpējas par 62 000 ha mežiem, 446 ha Rīgas parkiem un apstādījumiem, kā arī par 367 ha kultūras un atpūtas parku “Mežaparks” un par šo teritoriju ilgtspējīgu attīstību, bioloģisko daudzveidību un pieejamību sabiedrībai.

Uzņēmumā ir Juglas, Katrīnas, Rīgas un Tīreļu mežniecības, kā arī kokaudzētava “Norupe” un kokzāģētava “Norupe”. Uzņēmumam ir vides izglītības centrs un programma “EkVidO2” jeb “EKOLOĢIJA. VIDE. GAISS”.

Uzņēmuma objekti un teritorijas atrodas Rīgas un Jūrmalas pilsētu, kā arī Ādažu, Ķekavas, Limbažu, Mārupes, Ogres, Olaines, Ropažu, Salaspils un Siguldas novadu teritorijās.

Uzņēmums ievēro labas korporatīvās pārvaldības principus. “Rīgas meži” ieguvuši starptautiskus sertifikātus, kas apliecina videi draudzīgu, ekonomiski pamatotu, sociāli atbildīgu un ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu.

2021.gadā “Rīgas mežiem” Uzņēmumu reģistrā ir reģistrēts nacionālajai drošībai nozīmīgas komercsabiedrības statuss. Tāpat 2021.gadā uzņēmums pievienojās biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” un “CSR Latvia” iniciatīvai “Nulles tolerance pret korupciju”.

2023.gadā “Rīgas meži” otro reizi uzņēmuma vēsturē piedalījās Ilgtspējas indeksā – ierindojās Zelta kategorijā, kā arī saņēma balvu “Ilgtspējas čempions” par straujāko izaugsmi Ilgtspējas indeksā.

Lai veicinātu klimatneitralitāti un aizsargātu dabu, 2023.gadā izveidots nodibinājums “Rīgas mežu fonds”. Šajā pašā gadā uzņēmums pievienojās iniciatīvai “Misija Nulle”, kā mērķis ir rūpēties par “Rīgas mežu” darbiniekiem, viņu veselību un drošību, kā arī parakstīja Latvijas Dažādības hartu.