Uzvaras parka teritorijā norisināsies Jāņu ielīgošanas pasākums “Jāņa sēta”

Tuvojas tradīcijām bagātākie svētki – Jāņi, vasaras saulgrieži, kas ir vieni no tautā iemīļotākajiem svētkiem un, lai piedzīvotu īstus Jāņus, tiem jāsāk gatavoties laicīgi, tādēļ Rīgas folkloras kopas aicina uz Jāņu ielīgošanas pasākumu “Jāņa sēta” 18. jūnijā no plkst. 17.30 līdz plkst. 20.00 Uzvaras parka teritorijā. Visus apmeklētājus sagaidīs Jāņa sētas saimnieks – atraktīvais pasākuma vadītājs un folklorists Ēriks Zeps.

Pasākumā būs iespēja apgūt Jāņu dziesmas un līgotnes kopā ar folkloras kopu “Laiva”, savukārt ugunskura kraušanas dažādību ierādīs folkloras un seno cīņu kopas “Vilkači” vīri. Jāņu rotaļās ikvienu aicinās folkloras kopa “Grodi”. Jāņu svinēšana nav iedomājama bez jāņuzālēm, kuras no seniem laikiem mēs izmantojam ne tikai mājas un sētas pušķošanā, vainagu vīšanā, bet arī skaistumam un veselībai. Par Jāņu zāļu nozīmi stāstīs folkloras kopa “Budēļi”, kuri piedāvās arī pārbaudīt zināšanas Jāņu zāļu atpazīšanā. Savukārt, folkloras kopa “Savieši” mācīs vīt krāšņus vainagus, uzzināt, kuras jāņuzāles pinamas vainagā. Vainagu vīšanas darbnīcā varēs apgūt arī dažādus vainaga pīšanas paņēmienus un ģimenes folkloras kopa “Berendejka” sniegs salmu lellīšu izgatavošanas meistarklasi.

Pasākuma teritorijā darbosies radošās darbnīcas bērniem, kur būs iespēja izgatavot rokassprādzi un kaklarotu no koka pērlītēm, ar ko gaidāmajos svētkos varētu rotāties, kā arī no dabas materiāliem izgatavot grāmatzīmi vai krāsainu vāzīti, lai svētku galdu varētu pušķot ar skaistiem ziediem.

Skatuves zonā notiks folkloras kopu uzstāšanās, bet vakara noslēgumā danči kopā ar Rīgas Danču klubu.

Pasākuma teritorijā varēs apskatīt interaktīvu grafiskā dizaina izstādi “Jāņuzāles”. Tās autore ir māksliniece Sindija Anča. Izstāde radīta jau 2021. gadā un tikusi izrādīta vairākās Latvijas vietās. Izstādes darbos māksliniece, attēlojot vasaras saulgriežu laika zāles, atklājusi tos elementus, kurus izzinot, aptverot un piedzīvojot, rodas īpašā vasaras saulgriežu enerģija. Izstādi papildina tradīciju un rituālu apraksti, video, audiomateriāli, kas būs paslēpti zem QR kodiem. Ikviens savā viedtālrunī varēs saglabāt videomateriālu, kā mājas apstākļos pagatavot gardu Jāņu sieru, kopīgi ar citiem svētku svinētājiem pie ugunskura vienoties kopīgā Jāņu dziesmā vai iegūt pamācību, kā izveidot dažādus Jāņu ugunskurus. Pieejami arī citi materiāli, kas palīdzēs padarīt vasaras saulgriežu svētkus piepildītus un aizraujošus. Lai varētu atvērt QR koda failus, viedtālrunī nepieciešams QR koda lasītājs.

Dalība pasākumā bez maksas.

Pasākumu rīko Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums” ar Rīgas valstspilsētas pašvaldības finansiālu atbalstu.