NVO atzinīgi vērtē sadarbību Sabiedrības integrācijas projektu finansēšanas konkursu īstenošanā

Aptaujas mērķis bija novērtēt sadarbību ar nevalstiskajām organizācijām Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas projektu finansēšanas konkursos un uzklausīt organizāciju ieteikumus šo konkursu pilnveidošanā.

Ievērojami lielākā daļa nevalstisko organizāciju pārstāvju, kas pēdējos gados piedalījušies Rīgas pilsētas sabiedrības integrācijas programmas finansēšanas konkursos, ir apmierināti ar Rīgas Apkaimju iedzīvotāju centra (RAIC) īstenoto projektu līdzfinansēšanas kārtību. Šādu viedokli sniedza 91% aptaujāto nevalstisko organizāciju pārstāvju. No tiem vairāk nekā puse jeb 54% atzina, ka esošā projektu līdzfinansēšanas kārtība viņus “pilnībā apmierina”, bet 37% aptaujāto norādīja, ka ir “drīzāk apmierināti” ar šo kārtību.

Aptaujā, kas norisinājās šā gada februārī, piedalījās 79 organizāciju pārstāvji no tādām jomām:

  • kā sociālā iekļaušana/atbalsts (62%);
  • pilsoniskā līdzdalība un sadarbība (41%);
  • iecietības veicināšana un diskriminācijas novēršana, interešu aizstāvība (30%);
  • veselības veicināšana (24%);
  • apkaimju attīstība (23%;
  • atbalsts Ukrainas iedzīvotājiem (14%);
  • latviešu valodas apguves veicināšana (13%);
  • jauniebraucēju iekļaušana (8%) un citām.

98% aptaujas dalībnieku arī norādīja, ka ir apmierināti ar saņemto atbalstu projektu īstenošanas laikā. Ar atbalstu, kas ietver seminārus, prezentācijas, citu pieejamo informāciju par projekta īstenošanu, sadarbību ar projektu vadītājiem, pieejamās un saņemtās konsultācijas, “pilnībā apmierināti” bija 87% aptaujāto, 11% atzina, ka ir “drīzāk apmierināti”, bet 2% aptaujāto nebija viedokļa šajā jautājumā.

No saņemtajām atbildēm izriet, ka projektu īstenotāji visvairāk novērtē semināros un prezentācijās sniegto informāciju par projektu īstenošanu un savlaicīgi sniegtās atbildes uz uzdotajiem jautājumiem: “Ja ir kādi jautājumi, uz tiem vienmēr atbilde tiek sniegta nekavējoties”, “pašvaldība ir vienmēr bijusi vērsta uz sadarbību, vienmēr palīdz un atbild uz neskaidrajiem jautājumiem”. Tiek novērtēta arī RAIC projektu vadītāju atsaucība un atbalsts problēmu risināšanā, darbinieki tiek novērtēti kā profesionāli, atvērti un laipni.

Projektu īstenotāji arī lielākoties ir apmierināti ar prasībām projekta īstenošanai, kas ietver prasīto informāciju par projekta īstenošanu, projekta izmaiņu saskaņošanu, informācijas apjomu, kas jānorāda noslēguma pārskatā, informāciju par projekta finanšu izlietojumu, noslēguma pārskata iesniegšanas un saskaņošanas procesu. Aptaujas rezultāti liecina, ka ar šīm prasībām “pilnībā apmierināti” ir 65% respondentu, “drīzāk apmierināti” – 32% respondentu, kas kopā veido 97% apmierinātu klientu. Projektu īstenotāji atzīst: “Kārtība ir ērta un saprotama, nosacījumi ir skaidri. Salīdzinot ar citiem projektu konkursiem, ļoti vienkārša izmaiņu saskaņošana, bez liekas birokrātijas, vienkārša atskaišu iesniegšana.”

Līdzīgi arī 97% aptaujāto atbilstošas un samērīgas šķiet finansēšanas līgumā noteiktās prasības projekta noslēguma pārskata saskaņošanai. No šiem aptaujātajiem 58% respondentu norādīja, ka “pilnīgi piekrīt”, ka šīs prasības ir atbalstošas un samērīgas, un vēl 39% aptaujāto atzina, ka “drīzāk piekrīt”, ka šīs prasības “ir atbilstošas un samērīgas”. Drīzāk neapmierināti ar šīm prasībām bija 3% aptaujāto.

Vienlaikus projektu īstenotāji aptaujā sniedza arī viedokļus un priekšlikumus Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmas projektu konkursu pilnveidošanai. Tika saņemta virkne priekšlikumu, piemēram, palielināt vienam projektam pieejamo līdzfinansējuma apjomu, palielināt administratīvo izmaksu sadaļu, piešķirt bāzes finansējumu vairāku gadu periodam un organizēt projektu konkursu uz divu vai trīs gadu periodu, organizēt vairākas projektu uzsaukuma kārtas gada laikā, nodrošināt garāku projektu pieteikumu iesniegšanas termiņu, mainīt nosacījumu par nepieciešamību grozīt līgumu, ja projekta īstenošanas gaitā tāmes pozīcija mainās vairāk nekā par 20%, procentu vietā nosakot limitu eiro, kuru pārsniedzot nepieciešami grozījumi līgumā un citi.

No 79 organizāciju pārstāvjiem, kuri piedalījās aptaujā, lielākoties atbildes uz anketas jautājumiem sniedza organizāciju projektu vadītāji (35%) un organizāciju vadītāji (29%), bet 24% respondentu norādīja, ka vienlaicīgi pilda gan organizācijas vadītāja, gan projektu vadītāja pienākumus.

Visas organizācijas, kas piedalījās aptaujā, darbojas vairāk nekā gadu. Divas trešdaļas jeb 65% aptaujas dalībnieku pārstāvēja organizācijas, kuras darbojas vairāk nekā 10 gadus. Savukārt 18% respondentu bija no organizācijām, kas darbojas vairāk nekā gadu līdz 5 gadiem, un tikpat – 18% – pārstāvēja organizācijas, kuru darbības laiks ir vairāk nekā 5 gadi līdz 10 gadiem.

Aptauja tika īstenota 2024. gada februārī, nosūtot aptaujas anketu respondentiem e-pastā.


Rīgas Apkaimju iedzīvotāju centra
Apkaimju attīstības un sabiedrības integrācijas pārvaldes
Sabiedrības integrācijas un līdzdalības nodaļa

E-pasts: integracija@riga.lv
Tālr. +371 67105379