Veic HIV testu un pasargā savas partnerattiecības!

Jau trešo gadu pēc kārtas novembra nogalē un decembra sākumā, kontekstā ar HIV Testēšanas nedēļu un Pasaules AIDS dienu, AGIHAS – atbalsta biedrība cilvēkiem, kuri dzīvo ar HIV, pilsētvidē realizē reklāmas kampaņu “HIV tests 1x gadā”, aicinot Latvijas iedzīvotājus veikt HIV testu un noskaidrot savu HIV statusu.

HIV ir mums līdzās un var skart ikvienu no mums. Tieši tāpēc ļoti svarīgi ir katram Latvijas iedzīvotājam zināt savu HIV statusu – izprast HIV testa nozīmi un padarīt to par ikgadēju savas veselības pārbaudes sastāvdaļu. Latvijā ievērojama daļa inficēto nezina savu HIV statusu, un tas ir būtisks iemesls infekcijas tālākai un nekontrolētai izplatībai. Šo situāciju var mainīt tikai regulāra jeb rutīnas testēšanās, bet diemžēl aizvien ievērojamā daļā mūsu sabiedrības valda stigmatizējoša attieksme ne tikai pret pašu HIV infekciju, bet arī tās skrīningu jeb testēšanos.

SKDS  gada 2021.  gada oktobrī veiktajā aptaujā 78 % respondentu norāda, ka viņi nevarētu inficēties ar HIV vīrusu, un tikai 11 % respondentu uzskata, ka viņiem pastāv inficēšanās risks. Turklāt zīmīgi, ka augstāko nolieguma procentu uzrāda tieši gados jauni cilvēki, kuri ir seksuāli aktīvi un tāpēc ietilpst augstākajā riska grupā – vecumā no 18 līdz 24 gadiem HIV uz sevi neattiecina 83 % aptaujāto, bet vecumā no 25 līdz 34 gadiem – pat 86 %.

Andris Veiķenieks: “Arī šogad, līdzīgi kā iepriekšējos gados, mēs aicinām ikvienu, bet īpaši jauniešus, attiecināt HIV inficēšanās riskus uz sevi, apzināties, ka ikviens no mums ar savu rīcību un veselo saprātu ietekmē to, cik droši un veseli kā sabiedrība varēsim justies un dzīvot rīt un aizparīt. Jaunība ir tas laiks, kad mēs aktīvi veidojam partnerattiecības, meklējam savu īsto dzīves partneri, bet šī procesa ietvaros mēs vienlaikus “rakstām” arī savu “slimību vēsturi”. Diemžēl HIV infekcija ir viltīga un var slēpties ilgu gadus, potenciāli radot neapzinātus draudus kā jaunajām attiecībām, ģimenēm un bērniem, tā arī visai sabiedrībai kopumā.”

HIV testēšanās kampaņas ietvaros Rīgā ir izvietoti 110 vides plakāti. Šogad projekts tiek līdzfinansēts Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros un tā seja ir Tomass Semēvics, kurš ar savu sociāli atbildīgo attieksmi vēlas sekmēt savu vienaudžu izpratni par HIV infekcijas riskiem un HIV testēšanās nepieciešamību.