Pārdaugavas kultūras apvienība aicina uz pasākumiem

Pārdaugavas kultūras apvienība aicina uz demokrātiskas diskusijas un radošas izpausmes veicinošiem pasākumiem Uzvaras parka Sakuru dārzā: “Demokrātijas labirintu” 2024. gada 24. maijā plkst. 13.00 – 17.00 un “Demokrātisko pikniku” 2024. gada 31. maijā plkst. 17.00 – 19.00.

Piektdien, 24. maijā, no plkst. 13.00 līdz 17.00 notiks izglītojošs pasākums “Demokrātijas labirints”, kurā varēs piedalīties 40-50 minūtes ilgās diskusijās. Aicināts ikviens, kurš vēlas atrast savu vietu sabiedrībā. “Demokrātijas labirints” palīdzēs atrast pareizās atbildes. Ja rūpējies par sabiedrību – kļūsti par sociālo uzņēmēju! Ja tev patīk skaitļi, kārtība un noteikumi – piesakies kļūt par vēlēšanu novērotāju! Nāc un atrodi savu ceļu “Demokrātijas labirintā” un satiec ekspertus, kuri jau ir izdarījuši savu izvēli! Sarunas rada atbildes. Rīcība rada rezultātu.

“Demokrātijas labirinta” autori ir “Fabel Kommunikation” no Zviedrijas. Latvijā to ir adaptējusi biedrība “Eiropas Kustība Latvijā”. Projektu līdzfinansē LR Kultūras ministrija, iniciatīvas atbalstītājs Latvijas Pilsoniskā alianse.
Interesentu grupām lūgums iepriekš pieteikt savu dalību rakstot uz ieva.naglina@riga.lv.

Piektdien, 31. maijā, no plkst. 17.00 līdz 19.00 ikviens interesents aicināts uz “Demokrātisko pikniku”. Projekta noslēdzošajā pasākumā vasarīgā atmosfērā aicinām pulcēties uz sarunām un radošām izpausmēm neformālā gaisotnē.
Mākslinieks Ēriks Božis un projekta vadītāja Ieva Nagliņa iepazīstinās ar vides objekta koncepciju un mēneša laikā apkopotajām demokrātiskajām atziņām. Turpinājumā ikvienam apmeklētājam būs iespēja iesaistīties dzejas lasījumos un palīdzēt veidot vai vienkārši vērot noslēguma performanci. Aicinām ņemt līdzi kādu sev tuvu dzejoli vai citu iedvesmas vārdu, frāzi vai atziņu, kā arī sev vēlamās uzkodas un atspirdzinājumus.

Konceptuāla instalācija – vides objekts ar nosaukumu “Demokrātiskais kvadrāts”, autors Ēriks Božis, Uzvaras parkā, Sakuras dārzā atrodas no 2024. gada 1. maija līdz 31. maijam.
Mākslinieka Ērika Boža vides instalācija veidota no dažādu stilu un formas krēsliem. Tie ilustrē demokrātisku un iekļaujošu sabiedrību un atklāj to, kā, skatoties no dažādiem skatupunktiem, varam ieraudzīt objekta vai procesa kopainu. Objekta sagatavošanas laikā notika sabiedrību iesaistoša akcija – aicinājums pieteikt krēslus, ko iedzīvotāji gatavi ziedot mākslas darba izveidei. Objekts parkā paredz ikvienam interaktīvi ar to mijiedarboties – apsēsties uz tā vērojot ainavu, veidot diskusijas un lekcijas – kā platforma sabiedrības iniciētām aktivitātēm.

Vides objekts ir pamanāms mākslas darbs, kas uz projekta norises laiku iekļaujas parka ainavā un mijiedarbojas ar to. Vides objekts satur māksliniecisko koncepciju ar vēstījumu par demokrātiju kā vienojošo elementu, kā tiltu starp cilvēkiem, kopienām, valstīm, dažāda vecuma, pārliecības un profesiju pārstāvjiem, dzīves jomām.

Instalācijas pamata elements ir krēsls, kam ir ietilpīga semantiska nozīme. Krēsls simbolizē dialoga potenciālu ar tiem, kuri sēž Tev pretī vai līdzās. Tas var būt gan varas pozīciju, gan vienlīdzības zīme. Krēslu dažādība ietver cilvēka izvēles brīvību apsēsties kādā un kurā krēslā vēlas. Mākslinieka ieskatā demokrātijas definīcija ietver ne vien vairākuma varu, bet paredz arī dažādības pamanīšanu un tiesības būt atšķirīgam.

Ēriks Božis (1969) ir latviešu mākslinieks, kurš strādā starpdisciplināri ar dažādiem mākslas veidiem – instalāciju, vides objektiem, videoinstalācijām, fotogrāfiju. Izstādēs piedalās kopš 1992. gada. Ē. Boža darbi bijuši izstādīti Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Latvijas Fotogrāfijas muzejā, Stokholmas Moderna Museet, festivālā “Manifesta 2”, Raumas Biennālē Somijā, 11. Venēcijas Arhitektūras biennālē, laikmetīgās mākslas festivālos “Survival kit” u.c. Starp instalācijām pilsētvidē minami piemēri: mākslas objekts “Soliņi” (2014) Bastejkalnā, “Vēja paviljons” Liepājas pludmalē (2020) publiskās mākslas programmas “Kopā” ietvaros.