Fizģeogrāfiskais raksturojums
Robežas
Daugavgrīvas apkaime atrodas Rīgas ZR daļā uz Buļļu salas. Tā robežojas ar Rītabuļļu, Bolderājas, Vecmīlgrāvja un Mangaļsalas apkaimēm, taču reāls savienojums pa sauszemi ir tikai ar Rītabuļļu apkaimi un Bolderāju (savienojums pa tiltu). Robežas – Rīgas līcis, Daugava, Loču kanāls, Buļļupe, iedomāta paralēla taisne Roņu ielai, Dzintara iela, taka, kas ved uz Rīgas līci. Daugavgrīvas apkaimes kopējā platība – 1014,7 ha
Reljefs
Daugavgrīvas apkaimei ir līdzens, zems reljefs, kuru tikai atsevišķās vietās saposmo priekškāpas.Gar jūras krastu stiepjas smilšaina pludmale, kuru no pārējās apkaimes atdala neregulāra priekškāpa 250-300 m platumā (tā ir platāka apkaimes DR daļā). Starp vaļņveida kāpu joslu un jūru ir pazeminājums – bijusī lagūna ar nelieliem reliktiem ezeriņiem un purvu, ko papildina antropogēnās reljefa formas. Piekraste pakļauta intensīvai krasta noskalošanai.
Inženierģeoloģija
No inženierģeoloģiskā viedokļa Daugavgrīvas apkaime ir ļoti kompleksa teritorija. Pārsvarā raksturīgas dažāda rupjuma smiltis ar nelielām (1-1,5 m) dūņu starpkārtām, kūdras slānīšiem un organikas ieslēgumiem. Apkaimes zemākajās vietās (ap Ziemeļupi, Ziemas ostu un Daugavgrīvas dabas liegumā) celtniecībai ir nelabvēlīgi apstākļi, jo šajās vietās ir ļoti augsts gruntsūdens līmenis (0-1,5 m), kā arī gruntis ir bagātas ar organiskas izcelsmes materiāliem (dūņas, kūdra). Mīlestības saliņā, kā arī teritorijā ap Daugavgrīvas cietoksni ir sarežģīti celtniecības apstākļi, bet pārējā apkaimes teritorijā būvniecības apstākļi vērtējami kā nosacīti labvēlīgi vai pat labvēlīgi (galvenokārt teritorijā gar Dzintara ielu).
Ļoti liela Daugavgrīvas apkaimes daļa ir pakļauta 1% applūšanas riskam, kas tādējādi apgrūtina celtniecības iespējas. Tādējādi attīstības plānā ir noteikts, ka 17,7% no Daugavgrīvas apkaimes platības pat apbūves attīstības pieļāvuma gadījumā vispirms ir jāveic teritorijas inženiertehniskā sagatavošana.
Ūdeņi
Virszemes ūdens objekti apkaimē ir: Buļļupe un Loču kanāls D, DA daļā, Daugava (ar tajā izbūvēto Ziemas ostu) – A un ZA daļā, bet DR daļā – Ziemeļupe, kas faktiski ir Buļļupes līcis. Papildus nelielas ūdenstilpes atrodas arī apkaimes centrālajā daļā Daugavgrīvas dabas lieguma teritorijā un Mīlestības saliņā, kā arī ap Daugavgrīvas cietoksni mākslīgi izveidoto grāvju sistēmas veidā.
Dabas teritorijas
Plašas teritorijas Daugavgrīvā aizņem dabas un apstādījumu teritorijas (39,3%), no kuriem vairāk kā ¾ aizņem dabas parks „Piejūra” (328 ha), t.sk. Daugavgrīvas dabas liegums (163 ha).
Teritorijas izmantošana
11,7% apkaimes teritorijas ir noteikta kā ražošanas un rūpniecības teritorija, kur turklāt atrodas Rīgas brīvostas teritorijā. Citu teritorijas izmantošanas veidu kopējās platības ir relatīvi nelielas (no 3,2% – 4,5%), tomēr tām ir būtiska nozīme apkaimes plānojuma struktūras viedokļa. Piemēram, plašā tehniskās apbūves teritorija nozīmē Rīgas notekūdeņu attīrīšanas staciju, kura izvietota starp Buļļupi un Ziemeļupi.
Savukārt publiskās apbūves ar apstādījumiem teritorija, kas ieplānota apkaimes DR daļā, plānota, lai būtu iespējams uzlabot šīs teritorijas labiekārtojuma līmeni un pievilcību, dodot rīdziniekiem jaunas iespējas atpūsties pie jūras pienācīgi sakārtotā teritorijā. Publiskās apbūves teritorijas statuss ir Daugavgrīvas cietoksnim, Komētfortam, kā arī apkaimē izvietotajai sociālajai infrastruktūrai. Pārējās teritorijas aizņem satiksmes infrastruktūra, dzīvojamā apbūves un jaukta apbūves, kas izvietota primāri ap esošo dzīvojamo rajonu.
Birkas
- LB projekts
- Pilsētvide
- Rīgā notiek
- Uzņēmējdarbība
- Attīstība
- Sabiedrības līdzdalība
- Kultūra
- Jauniešu iesaiste
- Veselība
- Drošība
- Satiksme
- Pilsēta attīstās
- Konkursa projekts
- Rīga
- Integrācija
- Rīgas domē
- Labklājība
- NVO nams
- Vide
- Atbalsts Ukrainai
- Sports
- Sabiedrība
- Izglītība
- Attīstība; Pilsētvide
- Atbalsts biedrībām
- Sociālais atbalsts
Par apkaimes.lv
Projekta mērķis ir nosakot apkaimes, radīt priekšnoteikumus līdzsvarotas sociāli – ekonomiskās un telpiskās politikas ieviešanai Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā.