Apkaimes vēsturiskais apraksts
Mangaļsala atrodas Rīgas ziemeļu daļā, pie Daugavas ietekas jūrā iepretim Daugavgrīvai. Tā ir apmēram 4,2 km gara un līdz 2,7 km plata pussala starp Daugavu, upes kādreizējo gultni Vecdaugavu un Rīgas jūras līča ūdeņiem — vēja sapūsts, smilšains jūras un Daugavas sanesto nogulumu līdzenums. Par Mangaļsalu tika saukts arī sens zvejniekciems salas dienvidu galā. Rīgai tā tika pievienota 1960.gadā. Tās galvenās ielas ir Albatrosu, Traleru un Veiksmes ielas.
Līdz 1840.gadam tā bija kā sala, kas izveidojusies 16.gs. 2.pusē. Daugavas un tās toreizējās pietekas Lielupes izvietojums ievērojami atšķīrās no tagadējā. Lielupes ūdeņi ieplūda Daugavā caur tagadējo Buļļupi, savukārt Daugavas grīva atradās vairāk pa labi no tagadējiem Vecāķiem. Mangaļsala izveidojās, kad Daugava lielos pavasara palos pārrāva lielo Buļļu salu pie tagadējās ietekas. Ar laiku Daugavas grīva sāka aizsērēt ar jūras smiltīm, 1567.gadā upe izlauza savu tagadējo ceļu uz jūru. Tās vecā gultne kļuva aizvien seklāka, līdz tā pilnīgi aizsērēja ap 1840.gadu kā rezultātā izveidojās Mangaļu pussala.
Mangaļsalā atrodas bijušā Zvejnieku kolhoza “9.maijs” ciemats, kurā PSRS laikā atradās ražošanas bāze (zivju apstrādes komplekss, kuģu un zvejas rīku remonta bāze) un zvejas osta, Zvejnieku kolhozu savienība, Starpkolhozu ražošanas un apgādes bāze un osta.
Mangaļu pussalas lielāko daļu aizņem priežu mežs ar nelielām kāpām, pussalā aug arī melnalkšņi, bērzi, kārkli. Gar jūru stiepjas plaša, smilšaina pludmale ar priekškāpu un vaļņveida kāpu joslu, bet gar Vecdaugavu – purvainas bijušo palieņu pļavas ar niedru audzēm gar šauriem sekliem līčiem. Ziemeļrietumu malā atrodas aizaugušo lagūnu purviņi. Kopš 1999.gada Mangaļu pussalas neapbūvētā teritorija ārpus Rīgas ir pievienota Piejūras dabas parkam.
Sakarā ar Daugavas ietekas virziena maiņu 1765.gadā Mangaļsalā Daugavas labajā krastā sāka celt Komētas fortu. Pirmā pasaules kara laikā cietoksni atkāpjoties iznīcināja sapieri.
Mangaļsalas jūras dambis tika būvēts no 1850. – 1862.gadam, lai izveidotu jaunu kuģu ceļu, un, izmantojot Daugavas straumi, to padziļinātu. Austrumu molu veidoja pāļu konstrukcijas, kas vēlāk tika aizbērtas un pārklātas ar akmeņiem. Mols kalpo arī kā Daugavas labā krasta nostiprinājums. Uz dambja saglabājušies piemiņas akmeņi par godu imperatora Aleksandra II un troņmantnieka Nikolaja Aleksandroviča apmeklējumam 1856. un 1860.gadā. 1856.gada 28.maijā “Rīgas avīze” par šo notikumu rakstīja sekojoši: “1856.gada 27.maijā Viņa Augstība Aleksandrs II pēc dievkalpojuma 12.30 ar kuģi Rīga – Ļubeņ devies uz Dinamindes cietoksni, lai apskatītos cietokšņa iekārtas un nostiprinājumu (molu) …”. 20.gs 90.gados piemiņas akmeņi tika sabojāti un Austrumu mola remonta laikā tie tika iemūrēti betona pamatnē.
Mangaļsalā atrodas arī piemiņas vieta revolucionāriem, kuri tika nošauti kāpās 1906.gadā, soda ekspedīcijai izrēķinoties ar revolucionāro pulciņu dalībniekiem. No arhīvu materiāliem zināms, ka nāvei nolemtie no centrālcietuma tika atvesti pa Daugavu ar kuģīti, rītausmā kāpās nošauti un aprakti, bet kāpas nolīdzinātas. Pagaidām zināma tikai viena no soda vietām, 1906.gada 16.maijā tajā vietā nošauti un aprakti astoņi Pārdaugavas revolucionārā pulciņa “Saules dēli” kaujinieki. Pieminot notikušo, 1970.gadā uzstādīts piemineklis.
Mangaļu pagasts dibināts 1935.gadā. Tas stiepās apmēram 12 km garā un 5 km platā joslā gar piekrasti no Daugavas grīvas Gaujas grīvas virzienā, ietverot arī Vecāķus, Kalngali un Garciemu. Latviešu Konversācijas vārdnīcā šis pagasts raksturots kā “pilnīgi nepiemērots lauksaimniecībai, neauglīgo kāpu smiltāju un sastrēgušo ūdeņu dēļ”. Aramzeme aizņēma tikai 3,8% no pagasta platības, līdz ar to Mangaļu pagasts ierindojās pēdējā vietā starp Latvijas pagastiem. Pieskaitot mitrās pļavas un ganības, lauksaimniecības teritorijas aizņēma 28% no pagasta teritorijas. Tāpat nevienā citā pagastā nebija tik augsts (27%) sīko sētu (1 – 2 ha) procents kā šajā. Rīgas tuvuma dēļ pagasts būtībā izveidojās par vasarnīcu rajonu, kura kodols bija Vecāķi. Šodien daļa kādreizējā Mangaļu pagasta teritorijas ietilpst Rīgas pilsētā, bet daļa – Carnikavas pagastā.
V.Veldre 1991.gada pārpublicējumā no 1938.gada pirmpublicējuma rakstā Dzīve pie jūras par Mangaļsalas ciema izskatu raksta šādi: “… bet viņu mājas nav tik izskatīgas, kādām vajadzētu būt Rīgas tuvumā: gandrīz visas jau stipri vecas, ielīkušiem un sūnainiem niedru jumtiem, gluži kā Nidā vai Papē, tanīs ciemos uz leju no Liepājas”. Šeit kā arī citos zvejnieku ciemos risinājušies Viļa Lāča romāna “Zvejnieka dēls” attēlotie notikumi. Arī vairāku romāna varoņu prototipi bijuši šo ciemu iedzīvotāji.
Viena no galvenajām Mangaļsalas ielām ir Albatrosu iela. Tā stiepjas no Audupes ielas pie dārziņu kooperatīva “Auda” teritorijas līdz Traleru ielai. Kopā ar Veiksmes un Traleru ielu veido ciema centrālo ielu, pa to iet Mangaļsalas autobusa maršruta līnija, bet ielas sākumposms līdz Jūdzes ielai ir faktiski neapbūvēts. Ielas pāra numuru pusē atrodas četru un piecu stāvu daudzdzīvokļu ēkas.
Mangaļsalā atrodas dažādu laiku militārās celtnes – no Krievijas carisma laikmeta līdz padomju armijas būvēm. Starp tām īpaši jāatzīmē krasta lielgabalu artilērijas nocietinājumi. Pašlaik aktuāls ir jautājums par šāda tipa būvju izmantošanu. Mangaļsalā atrodas arī Daugavas grīvas krastu fortifikācijas būvju kompleksa daļa, kurai ir noteikta valsts aizsardzība kopš Kultūras ministrijas 25.02.2003. lēmuma.
Izmantotie avoti:
- Rīga: enciklopēdija. P. Jērāns. R.: Galvenā enciklopēdiju redakcija, 1988. – 832 lpp.
- Rīgas ielas. Enciklopēdija, Zalcmanis R. u.c. (sast.), 1. sēj. – 47. lpp.
- Stašāns A. Rīgas Pilsētas Teritorija un Administratīvās Robežas// Rīgas Pārvalde Astoņos Gadsimtos. – Rīga, 2000. – 48. lpp.
- Ziemeļu rajons gadsimtu Griežos. Liepiņa L. (galv. Red.) – Rīga, 2004.- 32., 35. lpp.
- http://piekraste.daba.lv/LV/IADT/PjDP/20050530/kopsavilkums.shtml
- http://www.muzeji.lv/lv/
- Mangaļsala // https://www.rigasmezi.lv/lv/atputas_iespejas/mangalsala/Mangalsala/
Birkas
- Rīgā notiek
- Izglītība
- Jauniešu iesaiste
- Veselība
- Sabiedrība
- Attīstība; Pilsētvide
- Satiksme
- Atbalsts biedrībām
- Atbalsts Ukrainai
- Attīstība
- Uzņēmējdarbība
- Drošība
- Konkursa projekts
- Kultūra
- Labklājība
- Rīgas domē
- Vide
- Pilsētvide
- Pilsēta attīstās
- Integrācija
- Rīga
- Sports
- Sabiedrības līdzdalība
- LB projekts
- Sociālais atbalsts
- NVO nams
Par apkaimes.lv
Projekta mērķis ir nosakot apkaimes, radīt priekšnoteikumus līdzsvarotas sociāli – ekonomiskās un telpiskās politikas ieviešanai Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā.