Apkaimes vēsturiskais apraksts
Vecdaugava ir apkaime pilsētas ziemeļu daļā, Daugavas attekas − Vecdaugavas − austrumu krastā. Rīgas pilsētas administratīvajās robežās Vecdaugavas apkaime tika iekļauts 1960.gadā. 20.gs. 50. − 60.gados tas tika apbūvēts ar kotedžu tipa dzīvojamām mājām.
Vecdaugava ir sens Daugavas posms. Daugavas grīva ar zemiem smilšainiem krastiem agrāk bieži mainījusi savas aprises. 13.gs. pie Rīnužiem tā strauji pagriezusies uz ZA un tās grīva bijusi tagadējā Vecdaugava. 16.gs. kartēs Daugavas atteka attēlota jau vairāk uz R, savukārt vecā Daugavas grīva aizsērēja, izveidojoties jaunai. Senāk Vecdaugava, iztekot no Daugavas, veidoja divus atzarus, pie Rīnužiem atdalot Zvanītājsalu. 20.gs. 40.gados vienu no atzariem aizbēra. Līdz mūsdienām saglabājās Vecdaugavas augšgals, kura nosaukums ir Audupe.
Vecdaugava ir nozīmīga putnu ligzdošanas vieta Rīgā: šeit atklātas 10 Latvijā un Eiropā aizsargājamas putnu sugas, bet kopumā konstatētas 40 putnu sugas, no kurām apmēram 30 liegumā arī ligzdo. Un vēl šī apkaime ir lielākā jūrmalas armērijas atradne Latvijā. Vecdaugavas raksturīgākais veģetācijas tips ir palieņu un sausieņu pļavas. Piekrastē plešas niedru audzes, pussalas centrālajā daļā virsājs, kāpu veģetācija un krūmājs (parastā apse un priede, mirsīnijlapu, vilku un ausainais kārkls).
Vecdaugavā, Airu ielas 79.a numura teritorijā atradās valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis “Daugavgrīvas klosteris – viduslaiku nocietinājums”. 1901.gada arheoloģiskajos izrakumos tika konstatēti toreizējās Daugavas grīvas (vecās Daugavas) labajā krastā bijušā 1205.gada cisterciešu Sv.Nikolaja klostera pamati. No uzbērtajiem zemes vaļņiem – skanstīm − vēlāk nosaukumu ieguvušas ari Skanstinieku mājas, kas atrodas Vecdaugavas krastā, bijušajā Vecbaznīcas ciemā.
Zviedru skanstis – pirmais Daugavgrīvas cietoksnis – tika būvēts, lai nodrošinātu tirdzniecību pa Daugavu un segtu jaundibināto Rīgu. Bīskaps Alberts 1205.gadā uzcēla cisterciešu klosteri ar pili (Dünamünde) apmēram 10,5 km uz Z no Rīgas, toreizējās Daugavas grīvas (Vecdaugavas) labajā krastā, kur mūsdienās Skanstinieku mājās atrodas Vecdaugavas Zvejniecības un Novadpētniecības muzejs. Pašreizējā Daugavgrīva tolaik bija Rīgas priekšosta un ziemas osta. Pils kļuva par cietoksni, kurš karošanas dēļ vairākas reizes tika izpostīts un atkal atjaunots.
Izmantotie avoti:
- Rīga: enciklopēdija. P. Jērāns. R.: Galvenā enciklopēdiju redakcija, 1988. – 832 lpp.
- Rīgas ielas. Enciklopēdija, Zalcmanis R. u.c. (sast.), 1. sēj. – R., 2001.
- Ziemeļu rajons gadsimtu Griežos. Liepiņa L. (galv. Red.) – Rīga, 2004.- 31. lpp.
- Daugavgrīvas cietoksnis / Historia.lv http://www.historia.lv/alfabets/D/DA/daugavgr_ciet/encik/dc_lkv.htm
Birkas
- Vide
- Attīstība; Pilsētvide
- Labklājība
- Pilsētvide
- Rīgā notiek
- Attīstība
- Sabiedrības līdzdalība
- Izglītība
- Drošība
- Sports
- Uzņēmējdarbība
- Rīga
- LB projekts
- Pilsēta attīstās
- Jauniešu iesaiste
- Sociālais atbalsts
- Atbalsts Ukrainai
- Kultūra
- Konkursa projekts
- Veselība
- Satiksme
- Integrācija
- Atbalsts biedrībām
- NVO nams
- Rīgas domē
- Sabiedrība
Par apkaimes.lv
Projekta mērķis ir nosakot apkaimes, radīt priekšnoteikumus līdzsvarotas sociāli – ekonomiskās un telpiskās politikas ieviešanai Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā.