Fizģeogrāfiskais raksturojums
Robežas
Vecpilsēta atrodas Rīgas pilsētas centrā, Daugavas labajā krastā. Apkaime robežojas ar Centra, Maskavas forštates, Salu (sauszemes savienojums pa Dzelzceļa tiltu), Āgenskalna (sauszemes savienojums pa Akmens tiltu) un Ķīpsalas (sauszemes savienojums pa Vanšu tiltu) apkaimēm. Robežas − Vanšu tilts, Krišjāņa Valdemāra iela, Basteja un Aspazijas bulvāris, dzelzceļš, Dzelzceļa tilts, Daugava. Vecpilsētas apkaimes kopējā platība ir 94,4 ha, kas tādējādi to ierindo starp vismazākajām Rīgas pilsētas apkaimēm.
Dabā Vecpilsētas apkaimes robežas ir skaidri identificējamas – tā ir teritorija, kuru tradicionāli dēvē par Vecrīgu. Apkaimes plānojuma struktūrā ļoti būtisku lomu ieņem publiskā ārtelpa un jo īpaši lielākie laukumi (Doma laukums, Rātslaukums, Līvu laukums u.c.), kas iezīmē apkaimes daudzo aktivitāšu galvenos mezgla punktus.
Reljefs
Pateicoties Daugavas krastmalas nostiprinājumiem, reālais Vecpilsētas apkaimes zemes virsmas augstums nav mazāks par 3 m virs jūras līmeņa (turpmāk − v.j.l.). Apkaimes reljefam lielā mērā raksturīga antropogēna izcelsme, jo dabiskais reljefs ir mainīts apbūves attīstības rezultātā. Kopumā reljefs ir līdzens un tā augstums variē no 5-6 m v.j.l. Zemāka ir Daugavas piekraste josla (11.novembra krastmalas teritorija) – 3-5 m v.j.l., bet augstākā ir Z daļa, kur zemes virsmas augstums atsevišķās vietās pārsniedz 7 m v.j.l. (lielākais augstums nedaudz pārsniedz 8 m v.j.l. – ap Arsenāla ielu).
Inženierģeoloģija
Vecpilsētā raksturīgi sarežģīti celtniecības apstākļi. Gruntsūdeņu dziļums ir atbilstošs būvniecības darbu veikšanai, kas ir1,5-3 m, taču kvartāra nogulumu sastāvs (sajaukumā ar tehnogēnajiem nogulumiem) situāciju nedaudz sarežģī. Tehnogēnie nogulumi veido 5-10 m biezu zemes virskārtu. Zem tiem ieguļ irdenas ar vidēji blīvām starpkārtām smalkas vai vidēji rupjas smiltis, kuru pamatnē no 10-15 m dziļuma ieguļ karbonātiskie ieži (Vecpilsētas gadījumā tas ir merģelis).
Ūdeņi
Vecpilsēta R malā piekļaujas Daugavai, kuras platums no šīs apkaimes līdz AB dambim pretējā krastā ir ~450 m.
Dabas teritorijas
Dabas un apstādījumu teritorijas Vecpilsētā aizņem tikai 1,0 ha, jo šāds zonējums noteikts tikai apkaimes Z daļā novietotajam Pils un Jēkaba laukumam. Citi apstādījumi ir uzskatāmi kā galveno teritorijas izmantošanas veidu papildinoša izmantošana nevis pamatfunkcija.
Teritorijas izmantošana
No apbūves teritorijām Vecpilsētā lielāko daļu aizņem centra apbūves teritorijas –24,2 ha no apkaimes kopējās platības, tādējādi uzsverot šīs apkaimes blīvo un izteikti daudzfunkcionālo apbūves raksturu atbilstoši faktiskajai un arī vēlamajai situācijai nākotnē. Šādā rakstura teritorijas izvietotas visā apkaimē, izņemot tās ZR daļu, kur dominē publiskās apbūves teritorijas.
Publiskās apbūves teritorijas Vecpilsētā kopumā aizņem 8,8 ha. Tās fragmentāri caurauž visu apkaimes apbūves struktūru, papildinot to ar sabiedriska rakstura būvēm (baznīcas, skolas un dažādas pārvaldes institūcijas).
Birkas
- Attīstība; Pilsētvide
- Labklājība
- Pilsēta attīstās
- Jauniešu iesaiste
- Drošība
- Āgenskalns
- Čiekurkalns
- Vecmīlgrāvis
- Kultūra
- Rīga
- Sports
- Iļģuciems
- Attīstība
- Vide Veselība
- Uzņēmējdarbība
- Atbalsts biedrībām
- Maskavas forštate
- Centrs
- Pilsētvide
- Brasa
- Sociālais atbalsts
- Izglītība
- Rīgā notiek
- Rīgas domē
- Satiksme
- Sabiedrība
- NVO nams
- Sabiedrības līdzdalība
- Vide
- Konkursa projekts
- Veselība
- Integrācija
- Atbalsts Ukrainai
- LB projekts
Par apkaimes.lv
Projekta mērķis ir nosakot apkaimes, radīt priekšnoteikumus līdzsvarotas sociāli – ekonomiskās un telpiskās politikas ieviešanai Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā.